Tässä saattaa olla vuoden vieraspaita | Liverpool x Nike julkaisevat uuden vieraspaidan 20/21 kaudelle

17.08.2020

Kirjoittanut: Mitja

Upealla ulkoasullaan Liverpoolin vieraspaita kaudelle 20/21 on vahva haastaja vuoden pelipaidaksi! Tällä kertaa inspiraatiota paitaan on haettu Liverpoolin kaupungin katoilta ja sen tarina yltää aina legendaariseen Liverpoolin Skotlantilaiseen valmentajaan. Liverpoolin historia elää siis vahvana tässä paidassa.

Liverpoolin uusi vieraspaita salpaa hengityksesi kuten myös seuran tapa pelata jalkapalloa viime vuosina. Seura on taas löytänyt todellisen idnentiteettisnä pienen korpivaelluksen jälkeen. Nyt joukkue on ehkä parempi kuin koskaan ja myös uusi vieraspaita on ehkä hienompi kuin koskaan!

Paidan graafinen ulkoasu on on inspiroitunut porteista jotka vartioivat Liverpoolin historiallista Anfield Roadin stadiona. Portit laitettiin ensi kerran paikoilleen vuonna 1982 legendaarisen skottilaisen valmentajan Bill Shanklyn kunniaksi. Shankly nosti seuran alemmalta sarjattasolta voittaman liigan kolme kertaa perättäin, kaksi FA Cupia ja UEFA Cupin. Huhujen mukaan mies palkattiin pestiinsä intohimonsa ja sitoutumisensa ansioista. Tämä muistuttaa jonkin verran erästä sakalaista valmentajaa..

Grafiikoiden lisäksi paidassa on myös hyvin ainutlaatuinen turkoosi väritys. Hieman metallinen värisävy on inspiroitunut linnuista jotka seisovat Liver Buildingin päällä ja katsovat kaupungin yli. Samaistet linnut ovat näkyvissä myös Liverpoolin vaakunassa joka on tähän paitaan tehty mustalla värillä. Mustana paidassa ovat myös muut logot, "96" teksti niskassa ja hihojen resorit. Kaulus on myös tehty mustalla, mutta toisin kuin kotipaidan, V-kaulus on tässä paidassa pyöreä kaulus.

Häikäisevä Livepoolin vieraspaita kaudelle 20/21 on nyt tilattavissa Unisportista - klikkaa tästä ja tilaa omasi!