Top 10 parhaat pelipaidat 2017/18

23.08.2017

Kirjoittanut: Eero

JayMike on jo tehnyt tämän aiemmin, mutta nyt on meidän vuoromme esitellä se oikea Top 10 -lista kauden 2017/18 parhaista pelipaidoista. Mitkä paidoista oikein pääsivät listalle? Ota selvää!

Pelipaidat ovat olleet aina osa DNA:tamme Unisportissa. Niiden kanssa aloitimme toimintamme, ja siitä asti rakkaus pelipaitoja kohtaan ei ole osoittanut pienintäkään laantumisen merkkiä. Kausi 2017/18 antaa meille monia erinomaisia peliasuja, joita odotamme näkevämme myös peleissä. Tässä Top 10 -listassa olemme tehneet mahdottoman mahdolliseksi, ja laittaneet tyylikkäimmät uuden kauden pelipaidat paremmuusjärjestykseen. Tutustu listaan, ja muista kertoa meille, jos olet meidän kanssa samaa mieltä.

Ennen kuin pääsemme Top 10 parhaat pelipaidat 2017/18 -listan kanssa vauhtiin, aloitetaan muutamalla kunniamaininnnalla. Muutaman vuoden korpivaelluksen jälkeen Liverpool kotipaita näyttää viimein siltä, miltä sen kuuluisi näyttää. Kehut New Balancen suuntaan siitä, että he päätyivät vanhanajan tyyliin paidan osalta. AC Milan kotipaita on myös saanut menneisyyden tyyli adidakselta. Paidassa on perinteinen mustan ja punaisen väriyhdistelmä ja raitojen leveys on saanyt inspiraationa vuosien 1987/88–1997/98 paidoista, jolloin seura vakiinnutti itsensä Euroopan jättiläiseksi.

Haluamme antaa erityismaininnan myös Under Armourin modernille Aston Villa vierasasulle. Ja viimeisenä; rakastamme tanskalaisen Lyngby BK:n 3.paitaa, koska heillä on maailman ainoa pelipaita, jossa sponsori saa paidan näyttämään paremmalta. *Wink wink. Noniin eiköhän mennä listan kimppuun.

Jatkuu alempana.

10. West Ham United kotipaita 2017/18

Aloitamme listauksen puhaltamalla kuplia West Ham United:in kanssa. 2017/18 Umbro peliasu saa inspiraationsa kuuluisasta Hammers-paidasta, jolla pelattiin vuoden 1976 Euroopan Cup-voittajien Cupin finaali. Ensinnäkin, en pysty lopettamaan taivaansinisien hihojen, Umbron logon ja tummanpunaisen värin tuijottamista. Paidassa on West Ham:in uusi logo yhdessä upean, sinisen nidonnan, joka löytyy logon ympäriltä ja niskan alueelta. West Ham kannattajat rakastavat varmasti tätä peliasua, ja toivovat, että se tulee auttamaan seuraa parantamaan ja kirjoittamaan historiaa Lontoo Stadionilla.

9. Inter vieraspaita 2017/18

Kun katsomme Niken valmistamaa Inter vieraspaitaa, eMme voi välttyä mielleyhtymiltä Ranskan EURO 2016-vieraspaitaan. Kuten lukuisat muut Niken vieraspaidat tällä kaudella, paita perustuu Vapor Aeroswift-sapluunalle. Mutta tämä versio on uniikki. Valkoinen Intervieraspaita näyttää siistiltä ja pirteältä ja se kunnioittaa Nerazzurri-värejä toisen hihan ollessa sininen ja toisen musta/harmaa. Ainoa pieni huolenaihe on jos Icardi ja kumppanit eivät pääsee koskaan pelaamaan tässä luomuksessa, sillä kuten näimme, Ranskakin oli pakotettu vaihtamaan erivärisiin hihoihin viime kesänä.

8. Manchester United vieraspaita 2017/18

Aika laittaa historialliset lasit päähän ja tehdä aikamatka adidaksen ja Manchester United vieraspaidan kanssa. Inspiraationaan kausien 1990/92 vieraspaidan kuvioinnit, paita on enimmäkseen mustan ja harmaan värinen ja sisältää myös valkoisia yksityiskohtia. Kuten 90-luvun alussa Sir Alex Fergusonin alaisuudessa, Manchester Unitedilla on nyt menossa uusi aikakausi Jose Mourinhon alaisuudessa ja uskomme että adidas näkee yhtäläisyyksiä menneen ja nykyajan välillä. Tämä paita on kertakaikkisen liekeissä ja sopii niin kaduille kuin stadionillekin. Mutta kuten tiedämme, kun teemme rankingia pelipaidoista, tulee sponsori ottaa huomioon. Tämä on ainoa syy miksi paita ei ole listalla tämän korkeammalla. Come on Manchester United. Tuo Chevrolet logo saattoi maksaa Pogban siirtosumman, mutta sen on mentävä. Kukaan pelaaja ei ole sen arvoinen.

7. Pumas UNAM vieraspaita 2017/18

Pumas UNAM -seuralla on ollut muutamia loistavia paitoja viime vuosina ja tämän kauden paita ei tee poikkeusta. Kuten aina, siinä näkyy valkoisen, laivastonsinisen ja kullan kombinaatio ja yhtä lailla kuten aina, paita on todellinen killeri. Paidan etupuolen ikoninen Pumas-logo vain tuo ripauksen lisää tyylikkyyttä. Paidan inspiraationa on toiminut Pumas CU jenkkifutisjoukkue, joka myös edustaa UNAM:ia (National Autonomous University of Mexico). Yliopisto juhlistaa tänä vuonna 90-vuotista taivaltaan. Ja sinun vain täytyy rokata tässä paidassa, olit sitten meksikolaisen jalkapallon ystävä tai et. Niin päheästä paidasta on kyse.

6. Hamburger SV Vieraspaita 2017/18

Listan numero kutosella matkustamme takaisin Eurooppaan ja ainoaan saksalaissseuraan, joka ei ole koskaan pudonnut Bundesliigasta. Linjassa monen muun adidaksen viimeisimmän pelipaidan kanssa Hampuri 2017/18 vieraspaita sisältää retrotyyliä ja graafisen kuvioinnin paidan etupuolella. Merensininistä väriä säestää timanttien sarja (napattu HSV:n vaakunasta) jotka näkyvät edessä valkoisten brändäysten kanssa. Must-paita jokaiselle HSV- fanille.

5. Benfica vieraspaita 2017/18

Matka jatkuu, nyt on aika paidalle, jossa siisteys on avainsana. Benfican liitävä maskotti nostattaa aina tunnelmaa Estádio da Luz -stadionilla. Nyt Victory Eaglesien vaikutus tuntuu myös vieraspeleissä. Yhdistelemällä tumman- ja vaaleanharmaata Benfica vieraspaita tekee kunniaa seuran ikoniselle maskotille. Mestariteos adidakselta – ei tarvetta runsaille väreille ja kuvionneille. Benfica ja adidas pitävät asiat simppeleinä tämän paidan kohdalla ja me pidämme siitä.

4. Arsenal 3. paita 2017/18

Yksinkertaisesti kaunis. Sitä ei voi kiistää vaikka olisit Spurs- tai Chelsea-fani. Kaikki uudet PUMA 3. paidat sisältävät lähes kokonaan mustan designin ja uusi Arsenal 3. paita ei tee poikkeusta. Se tuo esille seuran ylpeyden hyödyntäen silti mustaa teemaa ja design täydentyy vaakunan kirkkaanpunaisella/pinkillä kontrastivärilä hehkuvan nappikauluksen alla. Moderni ja raikas look kaikille Goonereille tuo 4. sijan listallamme. Täysin tahaton sijoitus.

3. Tottenham Vieraspaita 2017/18

Top 3:n ensimmäiseksi paidaksi valitsemme kautta aikojen ensimmäisen Niken valmistaman Tottenham Hotspur vieraspaidan. Olemme jo nähneet sen kentällä Valioliigassa ja se näyttää upealta. Laivastonsininen väri dominoi paitaa, mutta siitä löytää myös valkoiset linjat ja Spurs-kukon kilven sisältä, vuoden 1961 paidan inspiroimana. Tämä paita todella antaa sinun näyttää kunnioituksesi pohjois-Lontoon seuralle ja Nike Swoosh-brändäys täydentää tyylikkään ulkonäön, olit sitten lehtereillä tai paikallisella kentälläsi. Jos sanoisimme odottavamme innolla näkevämme myös tulevaisuudessa Tottenham paitoja Nikelta, olisi se jopa aliarviointia.

2. Club Brügge Vieraspaita 2017/18

Ja nyt paita, joka saattaa yllättää suurimman osan lukijoistamme. Paita, joka ei ole saanut tarpeeksi huomiota. Mutta se on yksi tyylikkäimmistä mitä olemme tänä vuonna nähneet. Club Brüggevieraspaita on todellinen klassikko. Pääasiassa valkoista väriä säestää musta-sininen raidoitus rinnan ympärillä sekä samanväriset hihansuut. Paidassa on jopa pikeekaulus ja tunnuslause 'One club, one family, one passion' on tuotu vaakunaan. Macron on tehnyt miEletöntä työtä tämän paidan kanssa ja jos jokainen Club Brügge-fani ei huoli tätä paitaa vaatekaappiinsa, emme voi kuin ihmetellä. Jopa itse haluan tämän paidan pois kuljeksimasta!

1. Bayern Munchen kotipaita 2017/18

Kun kyse on paidasta numero yksi, emme yksinkertaisesti voi olla eri mieltä JayMiken kanssa. Se on vasta listan toinen kotipaita, mutta Bayern Munchen kotipaita on meidän rankingissa parhaimman näköinen paita kaudelle 2017/18. Mistäköhän sitä aloittaisi? Upea punainen Bayern-väri on vain niin miellyttävä silmälle. Ohuenvalkoiset pystyraidat, pyöreä kaulus ja vaaleat hihansuut tuovat paitaan upeita yksityiskohtia, jotka täydentävät supersiistin kokonaisuuden. Kuten yllä on mainittu, sponsorin rooli on merkittävä paitoja arvioitaessa ja valkoinen T-Mobilen logo mustilla reunuksilla osuu juuri asian ytimeen. Mikä paita tässä onkaan - moderni JA retro samaan aikaan. Weltklasse, adidas ja Bayern!

Mutta kuten tiedämme, kyseessä on ainoastaan meidän mielipiteemme. Mitä itse tuumaat? Mitkä paidat puuttuvat? Kerro meille alle! Voit myös lähettää suoraviestin Instagramissa jos lista on mielestäsi täysin päin prinkkalaa.