’Watch Us Rise’ | Esittelyssä Niken ensimmäiset Tottenhamin paidat

01.07.2017

Kirjoittanut: Eero Peltonen

Spurs-fanit, odotus on päättynyt! PUMA ja Under Armour on menneisyyttä. Esittelemme sinulle: ensimmäiset Niken Tottenham Hotspur paidat ikinä. Tuloksena kaksi eleganttia ja modernia designia, jotka ovat saaneet inspiraationsa seuran menneisyydestä. Valmiina valloittamaan tulevaisuuden.

Vuodesta 2012 Tottenhamin peliasut on toimittanut Under Armour, mutta nämä asut ovat nyt historiaa, kun Nike on napannut Tottenhamin hellään huomaansa. Ja mikä suoritus se onkaan Swoosh-logosta tunnetuilta veijareilta! Harry Kane, Christian Eriksen ja muut joukkueen pelaajat tulevat astelemaan Wembleylle ensi kaudella amerikkalaisen brändin todellisissa herkkupaidoissa.

Jatkuu alempana.

Ensimmäinen Niken Tottenham kotipaita on ilmeeltään puhdas ja tyylikäs, ja paita on malliltaan Nike Vapor Aeroswift. Se sisältää mesh-materiaalista kudottuja yksityiskohtia niin hihoissa kuin paidan etumuksessa ja selkämyksessä. Valkoinen peliasu sisältää raidallisen yksityiskohdan niskan seudulla, ja siniset raidat paidan sivuilla. Nike kunnioittaa seuran menneisyyttä vuoden 1950-luvun peliasuista inspiraationsa saavalla Spurs-merkillä, jonka tunnistaa kilvestä seuran alkuperäisen logon ympärillä.

Kotipaidan kaltainen design on pidetty myös vieraspaidassa. Tottenham vieraspaita on laivastonsininen aivan kuin seuran vieraspeliasut 1950- ja 1960-luvuilta ja Under Armourin Spurs 12/13 vieraspaita. Nike yhdistää Spurs vieraspaitaan valkoiset yksityiskohdat, kuten raidat paidan sivuilla ja ohut valkoinen viiva niskan alueella. Samoin kun kotipaidassa, vieraspaitaan on lisätty 1950-luvun inspiroima logo.

Unisportin pääkonttorilla emme ole lainkaan pettyneitä kahteen uuteen Nike Tottenham paitaan! Itse asiassa, olemme melko hulluina paitoihin. Niken 17/18 Spurs paidat iskevät odotukset korkealle tulevaisuutta silmällä pitäen.

Jos olet kannattamassa Tottenhamia ensi kaudella, voit päästä käsiksi ensimmäisiin Niken Tottenham pelipaitoihin täältä. Joten, mitä odottelet?