Nike valmistelee Barcan ja PSG:n vieraspelejä varten värikkäin julkaisuin

29.06.2017

Kirjoittanut: Eero

Nike on julkaissut tänään kaksi uutta, värikästä ja silmiinpistävää vieraspaitaa FC Barcelonalle ja Paris Saint-Germainille. Kaksi massiivista seuraa on valmiina kauden 17/18 koitoksiin.

FC Barcelona ja Paris Saint-Germain kohtasivat toisensa yhdessä eeppisimmistä Mestarien liigan ottelupareista pitkään aikaan, kun Barca teki historiallisen comebackin. Molempien seurojen 2016/17 kausi oli lopulta todella rankka, kun Barcelona näki Real Madridin nappaavan niin La Ligan kuin Mestarien liigan mestaruudet samalla, kun Monaco päätti PSG:n dominanssin Ranskassa. Tämä kaikki alkaa olemaan jo menneisyyttä Barcelonalle ja PSG:lle. Tulevana kautena seurat ovat valmiina taistelemaan tiukemmin pokaaleista ja kostamaan kohtaamansa vääryydet Niken uusissa vieraspaidoissa.

Jatkuu alempana.

’Paita ei nuku koskaan’

Peliä varten, joka ei koskaan pysähdy.

Barcelona 2017/18 vieraspaita esittelee uuden taivaansinisen ilmeen seuralle. Uusi vieraspeliasu on melko samanlainen kuin Barcelonan viime vuoden 3.peliasu, joka sisälsi kirkkaan vihreää ja mustaa. Barcelona 2017/18 vieraspaidan sininen pääväri on yhdistetty seuran perinteisiin väreihin, siniseen ja punaiseen, joita on sijoitettu pystysuuntaisesti, niskan raitoihin ja Niken logoon vasemman rinnan alueella.

Taivaansininen tai sinivihreä on väri, joka on ollut todella suosittu Barcelonan vieras- tai 3.peliasuihin. Eikä ainoastaan viimeisin Barcelonan 3.paita, vaan myös kauden 2011/12 vieraspaita ja muutama 90-luvun peliasu on merkittävästi sisältänyt tätä väristystä. Tämä versio on yksi tyylikkäimmistä ja onnistuneimmista Barcelonan vieraspaidoista, ja ei olisi mikään ihme, jos paidasta tulisi erittäin suosittu FC Barcelonan fanien keskuudessa.

Jos pidät myös Barcelonan uudesta vieraspaidasta, voit päästä paitaan käsiksi täältä.

’Pelaa Pariisi’

Kentältä toiselle - Brasilian henki elää vahvasti paidassa.

Rai, Ronaldinho, David Luiz, Thiago Silva, Maxwell, Marquinhos ja Lucas Moura ovat joitain merkittävimpiä brasilialaisia pelaajia, jotka ovat edustaneet PSG:tä. Tämä on erittäin jykevä lista pelaajista. Ja uusi Paris Saint-Germain 2017/2018 vieraspaita saa inspiraatiotaan seuran vahvasta siteestä Brasiliaan, josta hyvänä esimerkkinä toimii paidan keltainen väri, ja tämä luo seuralle eloisan ilmeen.

Malliltaan PSG 2017/18 vieraspaita on samankaltainen kuin uusi Barcelonan vieraspaita, ja laajemmin katsottuna se on toinen versio Niken Vapor-paitamallista Aeroswift-teknologialla. Paidassa on v-mallinen kaula-aukko, ja paidan sivuilla kulkee pystysuuntainen, ohut tummansininen raita. Niskan ympärillä on myös kaunis sinivalkopunainen selkänauha.

Haluatko kannattaa PSG:tä ja seuran brasilialaisia pelaajia ensi kaudella? Ei syytä huoleen. Löydät uudet paidat täältä.