Uusi Manchester Unitedin vieraspaita kaudelle 2017/18

10.05.2017

Kirjoittanut: Timo

Manchester United ja adidas ovat juuri esitelleet tulevan kauden Red Devilsin vieraspaidan ja vaikka se sisältää minimalistisia piirteitä tyylikkään mustassa ja valkoisessa, on paidassa myös nähtävissä häivähdys menneisyydestä.

Käännä kelloa takaisin 90-luvun alkuun ja zoomaa katseesi Manchester Unitedin historiaan; Sir Alex Ferguson on seurassa valtakaudensa alussa ja säännöllinen menestys on vasta edessäpäin. Kaudella 89/90 hän onnistuu johdattamaan seuran FA Cupin voittoon ja pitää asemansa tuulisella paikalla juhlistaessaan samalla ensimmäistä pokaaliaan seurassa. Samalla adidas lanseeraa uuden vieraspaidan, josta on sittemmn tullut yksi ikonisimmista seuran historiassa. Et ehkä muista sitä? Googlaa Manchester United vieraspaita 1990-1992 ja todennäköisesti tunnistat sen välittömästi.

Historiallisen perinnön saattelemana voimme kääntää katseemme nykypäivään ja juuri julkaistuun Manchester Unitedin kauden 2017/18 vieraspaitaan. Paita on enimmiltä osin musta valkoisine yksityiskohtineen, mutta sisältää saman kuvioinnin kuin aiemmin mainittu 90/92 vieraspaita ja miksi näin? Virallisesti sanottuna se muistuttaa seuran rikkaasta historiasta, mutta todellisuudessa luulen että adidaksen design-tiimi näkee joitain yhtäläisyyksiä menneen ja nykyisen joukkueen välillä.

Jatkuu alla.

José Mourinho ei ole vielä pystynyt palauttamaan Unitedia Valioliigan kärkeen, mutta tällä kaudella seura on silti saavuttanut Liigacupin ja sopivalla tuloksella tänä iltana Celta Vigoa vastaan myös paikan Eurooppa-liigan finaalissa. Voitto edellä mainitussa finaalissa ei ainoastaan varmistaisi himoittua paikkaa ensi kauden Mestareiden liigassa vaan kyseessä olisi myös seuran historian ensimmäinen Eurooppa-liigan voittopokaali. Voisiko tämä peilata Unitedin paluuta Euroopan huipputasolle ja uuden mensestyksekkään aikakauden alkua José Mourinhom johdolla?

Vielä on mahdotonta sanoa tuleeko historia toistamaan itseään, mutta mitä voimme Manchester Unitedin uudesta tulevan kauden vieraspaidasta on että se on yhtä tyylikäs ja hyvännäköinen kuin tämän päivän ja tyylisuunnan paidat keskimäärin ovat. Kausi on saapumassa päätökseen, mutta United tähtää jo uuteen kauteen, jolloin odotukset ovat varmasti jälleen isommat kuin koskaan. Joukkue on asianmukaisesti adidaksen varustama, mutta ovatko Pogba, Rashford ja loput Mourinhon kätyreistä valmiina viemään seuraa eteenpäin?

Voit ennakkotilata adidaksen uuden Manchester United 2017/18 vieraspaidan täältä osoitteessa Unisportstore.fi.