Liverpool pelipaita 2017 | Tekee kunniaa seuran 125 vuoden taipaleelle

27.04.2017

Kirjoittanut: Eero Peltonen

New Balance palaa hetkeksi vanhan liiton aikoihin ja julkaisee ehdottoman tyylikkään Liverpoolin retrokotipaidan, jolla kunnioitetaan seuran 125. vuosipäivää. Valokuvaajamme ovat ottaneet kuvia uudesta paidasta kaikista kuvakulmista. Voit katsoa niitä täältä.

Uusi, vuoden 2017 Liverpool pelipaita on paita kaikille, jotka kunnioittavat perinteitä. Paita saa inspiraationsa Liverpoolin klassisista 1970-luvun pelipaidoista. Tämä näkyy erityisesti hihoissa, kauluksessa ja paidan pelkistetyssä tyylissä. Liverpoolin pelipaidat olivat värisävyltään vielä muutama vuosikymmen sitten hieman tummemman punaisia, ja New Balance onkin ottanut tummemman värisävyn 2017/18 paitamalliin.

Jatkuu alempana.

Paita on valmistettu ensi kautta varten, mutta tulemme itse asiassa näkemään sen kentällä vielä tälla kaudella kun Liverpool käynnistää 125-vuotisjuhlallisuudet. Liverpool FC perustettiin vuonna 1892 ja osoittaakseen kunnioitusta tälle historialliselle merkkipaalulle, New Balance on luonut erityisen vaakunan joka täydentää ikonista Liverbird-logoa. Liverpoolin fanien tuleekin nyt vain toivoa että tuore 2017/18 pelipaita inspiroi Firminoa, Coutinhoa (toivottavasti) ja Manéa toistamaan seuran 70-luvun menestysvuosien tekemisiä, jälleen yhden “lähes erinomaisen” kauden jälkeen.

2017-18 Liverpoolin paita on saatavilla tänään ennakkotilauksena osoitteessa unisportstore.fi. Löydä omasi täältä.