Paris Saint Germainin uusi vieraspaita | Inspiraationa intohimo ja loisto

26.07.2016

Kirjoittanut: Niilo Ranta

Paris Saint Germainin uusi vieraspaita on esitelty hetki sitten, ja kuten viime vuosina olemme tottuneet näkemään, jälleen kerran paidassa käytetään tuttuja värejä, jotka yhdistämme silmänräpäyksessä vain ja ainoastaan yhteen joukkueeseen…

PSG:n uusi vieraspaita on yhdistelmä seuran perinteisiä värejä - punaista, tummansinistä ja valkoista. Kyseiset värit löytyvät Ranskan lipusta, ja joukkue on pitänyt niitä yllään jo useamman kauden ajan. Erityisen tärkeitä värejä seuralle ovat punainen ja sininen, sillä ne ovat päävärit seuran kotikaupungin Pariisin vaakunassa. Lisäksi edellä mainitut värit edustavat kahta seuran keskeisintä arvoa - sininen symboloi loistoa, kun taas punainen intohimoa.

Nike ei normaalisti pelkää olla hieman rohkeampi suunnitellessaan joukkueidensa vieraspaitoja, mutta olemme huomanneet, että Paris Saint Germainin kohdalla perinteisistä väreistä ei päästetä irti. Saattaa kuulostaa hieman vanhanaikaiselta, mutta ainakin itse pidän kovasti joukkueen uudesta paidasta. Olisi kuitenkin mielenkiintoista nähdä joskus pariisilaisten päällä jotain hieman tavallisesta poikkeavaa…

PSG:n vieraspaita on mahdollista tilata huomisesta alkaen.