Ensimmäistä kertaa moneen vuoteen, FC Barcelona päättää sen kauden voittamatta yhtään pokaalia. Tämä on jotain mihin Katalonian ylpeyden ei ole tarvinnut tottua viime kausina. Joten, se silmäileekin jo ensi kautta, jolloin se pyrkii viemään kaikki sen tällä kaudella menettämät pokaalit takaisin sen nimiin. Nike on valmis auttamaan seuraa esittelemällä FC Barcelonan uuden kotipaidan kaudelle 2014/2015.

Viime aikoina FC Barcelona on ollut menestyksen määritelmä. Sen ainutlaatuinen sekä kaunis pelitapa monien vuosien ajan on tehnyt seurasta monien ihmisten kunnioittaman sekä rakastaman. Mutta nyt vasta päättyneellä kaudella, Katalonialainen seura ei onnistunut vastaamaan viime kausien menestystarinaa. Sen vuoksi Nike on etsinyt FC Barcelonan aitoa identiteettiä ja kuvastanut sen seuran uuteen kotipaitaan.

Uusi paita juhlistaa aitoa “Blaugranaa” sen entistä leveämpien sinisten raitojen myötä. “Blaugrana” on Kataloniaa, ja se tarkoittaa “Sinipunaista”, värejä joista juuri tiedämme FC Barcelonan. Tässä uudessa paidassa punaisen sekä sinisen ävyt ovat hieman tummempia, kuvastaakseen seuran vahvaa luonnetta.

Paidan yksityiskohdat korostavat seuran kotialueen identiteettiä. Ensimmäistä kertaa, Senyeran lippua ei ole käytetty vain Barcelonan logossa, mutta myös itse paidan designissa. Lippua on käytetty paidan V-aukkoisessa kauluksessa, ja se kuvastaa seuran keskimmäistä identiteettiä.

Logo on myös suunniteltu uudestaan, uusin, voimakkaimmin sekä räikeämmin värein. Kauluksen sisäpuolella, kaulan selkäpuolella, Nike on luonnollisesti lisännyt paitaan seuran moton “Mes que un club” (More than a club), sekä seuran perustamisvuoden, 1899.

Barcelonan uusi kotipaita on tottakai rakennettu Niken jo tunnetusta, suorituskykyä parantavasta Dri-FIT teknologiasta, joka pitää pelaajat kuivana sekä virkeänä. Lisäksi, paitaa ei valmisteta enään pitkähihaisina, koska Nike on kuunnellut pelaajien toiveita, ja luonut paidan väreihin sopivan aluskerraston, joten pelaajat voivat nauttia paidasta pitäen myös sen alla aluskerrastoa.

Messi, Neymar sekä Xavi, muiden FC Barcelonan taidokkaiden pelaajien kanssa ovat uudestaan valmiita taistelemaan Euroopan herruudesta sen uuden Nike-kotipaidan myötä. Paidan designi syleilee Katalonian ylpeyttä sekä omaa identiteettiä. Miten Nike on sinun mielestä suoriutunut luodessaan FC Barcelonan uutta kotipaitaa?