PUMA esitteli eilen illalla uuden kotipaidan Arsenalille. Eikä millään ihan perinteisellä tavalla, vaan huikean valoshown yhteydessä Emirates Stadionilla. Tämä oli vasta toinen kerta kun PUMA pääsi suunnittelemaan Gunnersien pelipaidan. Lue lisää paidasta täältä.

Viime vuoden menestyksen takia, ei ole ihme että PUMA oli kutsunut paikan päälle muutamia seuran suurimpia tähtiä, jotka esittelivät paidat tuhannelle onnekkaalle fanille. Paita on jälleen kerran todella klassinen, mutta muutamien modernien elementtien myötä, paitaa voisi kuvailla melko samalla tavalla kuin joitakin Arsenalin pelaajia.

FA Cupin voiton takia, Arsenalin pelaajien itseluottamus on tällä hetkellä huipussaan, kuten myös seuran fanien. Täällä Unisportissa meillä on muutamia Arsenal-faneja, ja kysyimme heiltä mitä mieltä he ovat joukkueen uudesta paidasta.

"Mielestäni paita on erittäin tyylikäs. Erityisesti kullatut yksityiskohdat ovat asioita, jotka jäivät mielestäni uupumaan viime kauden pelipaidasta." Näin sanoi Marius, joka löi vetoa ennen viime kauden alkua JayMiken kanssa, että Arsenal tulee sijoittautumaan kauden lopuksi sarjataulukossa ManU:n yläpuolelle. Ja miten kävikään...

Mathias ei ole asettanut mitään panoksia, mutta hän on erittäin tyytyväinen joukkueen uuden paidan ulkonäköön:"PUMA on tehnyt erinomaista työtä. Paitaan on lisätty yksityiskohtia, jotka muistuttavat minua Arsenalin legendaarisista 90-luvun pelipaidoista."

PUMA ja Arsenal ovat todellakin onnistuneet suunnittelemaan upean kotipaidan, ja jäämme jännittyneinä odottamaan joukkueen vieraspaitojen julkaisuja. Arsenal-fanit täällä Unisportissa ovat erittäin tyytyväisiä tähän asti. Mitä mieltä sinä olet tykkimiesten uudesta kotipaidasta?