20 vuotta sitten Atletico Madrid voitti legendaarisen El Dolbleten. Seuran nykyinen manageri Diego Simeone oli suuri osa tätä. Kunnioittaakseen seuran historiaa, Nike on suunnitellut joukkueen uuden kotipaidan käyttäen inspiraationa tämän uskomattoman kauden aikasen paidan ulkonäköä.

Vaikka Atletico Madrid ei ole vähään aikaan onnistunut saavuttamaan palkintoja niin Espanjassa kuin Euroopassakaan, monet seuran fanit uskovat että joukkue pystyy saavuttamaan uudestaan 20 vuoden takaisen mestaruuden. Tässä kohtaa voit ajatella että Nike on tehnyt vain työnsä helpoksi paidan suunnittelun suhteen, mutta näin ei tietenkään ole.

Voit ostaa Atletico Madridin uuden kotipaidan 26 Heinäkuuta alkaen.

Paidan ulkonäkö on siis saanut inspiraationsa kotipaidasta, jota seura piti yllään kaudella 1995-96. Viisi punaista raitaa paidan etupuolella, punaiset hihat aina kaulukseen asti sekä tottakai vuodet 1995/96 sekä 2015/16 painettu niskaan. Toisaalta, Nike on käyttänyt paidan takapuolella perinteistä Atleticon punaista väriä, mitä edellisissä paidoissa ei ole nähty.

20 vuotta sitten Diego Simeone juoksi kentällä kuin hullu, ja nyt hän tekee kirjaimellisesti samaa kentän laidalla valmentajan roolissa. Uuden kotipaidan avulla Nike pyrkii uusimaan vuosien takaisen menestyskauden tulevalla kaudella.