Jälleen yhden uskomattoman kauden jälkeen Juventus on valmis puolustamaan mestaruuttaan. He tulevat tekemään sen kuitenkin uuden paitasponsorinsa, adidaksen, kanssa. Tsekkaa koti- ja vieraspaita alapuolelta.

adidas tiesi, että on tärkeää kunnioittaa seuran arvokkaita värejä, joten he päättivät valmistaa paidat klassisella tyylillä. Kotipaita on tuttu musta-valkoraitainen. Lisäksi paidan alaosassa on iso J-kirjain sekä rinnasta löytyy tuttu Juve-logo.

Vieraspaidan kohdalla adidas meni pitkälle seuran historiassa. Seuran perustamisvuodesta 1897 vuoteen 1903 asti Juventus pelasi pinkissä vieraspaidassa. Pinkillä vieraspaidalla on siis pitkä historia Juventuksessa, joten adidas päätti käyttää tätä tietoa hyväkseen. Myös vieraspaidasta löytyy sama J-kirjain kuin kotipaidastakin.

Paita on tietysti myös täynnä uusinta adidaksen teknologiaa. Ehkä vaikuttavin teknologia on adizero technology, joka lisää paidan hengittävyyttä ja ilmavuutta huomattavasti pitäen paidan painon myös minimissään. Tästä on varmasti apua Marchisiolle, Pogballe ja Lichtsteinerille, kun he tavoittelevat jälleen yhtä Serie A:n mestaruutta.

'

Virallisesti Juventuksen ja adidaksen yhteistyö alkaa 1. heinäkuuta ja jatkuu vuoteen 2021 asti. adidas on aloittanut yhteistyön tyylillä, mutta varovaisesti näillä puhtailla ja moderneilla väreillä. Luuletko, että Juventus pystyy ensi kaudella jälleen viemään mestaruuden Torinoon?