Usein seuran kotipaita tulee histoiasta ja seuran kulttuurista. Mutta joskus kotipaita tulee odottamattomista ja rohkeista päätöksistä. Segunda B:ssä pelaavan Deportivo Guadalajaran uuden kotipaidan on valmistanut Hummel. Tsekkaa paita alta ja lue myös paidan tarina.

Viime vuonna Hummel herätti huomiota valmistamalla erittäin epätavallisen, pukua muistuttavan paidan espanjan kolmannen divisioonan joukkue Cultural Leonesalle. Nyt näyttää siltä, että Hummel tulee herättämään jälleen huomiota, yhteistyössä Deportivo Guadalajaran kanssa. Uusi paita esitellään Madrid Orgullossa, jossa on espanjan Pride -paraati.

Viesti violetin paidan ja sateenkaaren taustalla on LGBT -liike. LGBT tulee sanoista Lesbian, Gay, Bisexual ja Transgender. Tarkoitus on häivyttää homovastaisuutta jalkapallossa ja tuoda esille seksuaalivähemmistöjä. Ottaen huomioon, mitä Yhdysvalloissa on juuri tapahtunut, ei ajankohta olisi voinut olla paljoa parempi.

Hummel on valinnut Unisportin osaksi pientä jakeluosastoa, jotka saavat myydä uniikkia Guadalajaran kotipaitaa. Paita tulee olemaan valikoimassamme heinäkuun loppupuolella.