FC Portolla on menestyksekäs historia. Kun on aika suunnitella joukkueelle uutta pelipaitaa, käytetään monesti paidan inspiraationsa seuran perinteitä ja kulttuuria. Porto ja New Balance ovat kuitenkin valinneet toisen reitin, ja päättäneet suunitella uuden pelipaidan tulevaisuuden tavoitteiden mukaan. Paita on saatu kuitenkin näyttämään juuri sellaiselta, minkälaiselta FC Porton paidan kuuluukin näyttää.

New Balance on päättänyt käyttää ensimmäisessä FC Porton pelipaidassaan edellisen kauden tavoin klassista sinivalko-raidoitusta. He ovat myös lisänneet paitaa pieniä yksityiskohtia. Lisäksi paidan sivuille sekä alaosaan on laitettu vaakaraitoja, jotka symboloivat seuran jatkuvia tavoitteita.

Voit ennakkotilata FC Porton uuden kotipaidan täältä

Me kaikki tiedämme tunteen, kun pääset vetämään päällesi rakastamasi jalkapalloseuran uuden pelipaidan. Samaa mieltä on myös Porton tähti Ricardo Quaresma, joka odottaa innolla että hän pääsee vetämään uuden kotipaidan ylleen: "Ei ole parempaa fiilisitä, kuin astella uusi pelipaita päällä faniemme eteen Estádio do Dragãolle. Edustamme niinkin upeaa kaupunkia kuin Portoa, ja nämä paidat päällämme tulemme näyttämään huikeilta.

FC Porto joutui tyytymään hopeaan viime kaudella. Yhdessä New Balancen sekä uuden kotipaidan kanssa he ovat nyt kohdistaneet katseensa kohti tulevaisuutta. Voit ennakkotilata portugalilaisten uuden kotipaidan täältä.