Adidas on tuonut paljon uusia elementtejä Real Madridin tämän kauden uusiin peliasuihin. Epätavanomainen pinkki väri on löytänyt tiensä niin koti- sekä vieras paitoihin. Epätavanomaiset suuntaukset eivät kuitenkaan lopu tähän. Puolustavien Mestarien Liigan mestari on juuri julkaissut seuran uuden 3. paidan ja jos luulet että silmäsi ovat viimein pettäneet - paidan etupuolella on oikeasti kaksi lohikäärmettä.

Real Madrid on aina ollut seura joka on kulkenut omia teitään, ja tänä vuonna se on tullut selväksi seuran uusista peliasuista. Adidas on julkaissut pelipaidat #WearItOrFearIt nimisen kampanjan kanssa, ja mikäpä olisikaan sen pelottavampaa kuin kaksi lohikäärmettä, mitkä on lisätty uuden paidan designiin.

Pidä sitä tai pelkää sitä. Löydät Real Madridin uuden 3. paidan tästä – vain hintaan 78€

Paidan erittäin vaihtoehtoinen ilme on yhden maailman kuuluisimman suunnittelijan, Yohji Yamamoton käsialaa. Jos tämä nimi on jotenkin tutun kuuloinen, niin saatat olla jonkin jäljillä. Yamamoton ja adidaksen yhteistyö ei ole viime päivien aikaansaannos. Nämä kaksi tekijää ovat luoneet lukuisia ikonisia designeja adidaksen F50 Adizero-kengille Nyt tämän arvostetun Japanilais suunnittelijan kyvyt on laitettu hyvään tarkoitukseen, kun hän on suunnitellut kokonaan Euroopan mestareiden uuden 3. asun.

Yamamoto on keskittynyt Real Madridin keskeisimpiin arvoihin ja hän on sisäistänyt asuun mm. loistokkuutta sekä päättäväisyyttä. Hän on myös lisännyt paitaan kaksi innoituksen lähdettä Kaukoidän kulttuurista: Lohikäärmekuninkaan sekä Lohikäärmelinnun. Lohikäärmekuningas edustaa seuran suurenmoisuutta, kunniakkuutta sekä voimakkuutta. Lohikäärmelintu on peto joka selviytyy haasteellisimmistakin olosuhteista ja näin se kuvastaa seuran sinnikkyyttä, päättäväisyyttä sekä tahtoa saavuttaa voitto jokaisessa pelissä.

Pidä sitä tai pelkää sitä. Löydät Real Madridin uuden 3. paidan tästä – vain hintaan 78€

Yamamoto valitsi asun pää väriksi mustan, mikä on Japanilaisten lempiväri, ja se on upea lisäys tähän tyylikkääseen asukokonaisuuteen, johon on lisätty valkoisia yksityiskohtia sen kaulukseen sekä hihoihin. Kauluksesta puhuttaessa, adidas on päättänyt pysyä kokonaan Japanilaisessa designissa, koska se on tehty mao-laisesta mallista. Näin paidan ilme pysyy erittäin ikonisena sekä kaksivärisenä, kuten seuran vieraspaita.

Real Madridin 3. paita on kuitenkin paljon muutakin kuin pelkkä suunnittelijan helmi. Se on valmistettu adidaksen suorituskykyä parantavista materiaaleista. Autenttinen malli, mitä siis seuran pelaajat käyttävät, on valmistettu ultrakevyestä adizero-materiaalista, jonka ansiosta paitaa on erittäin mukava pitää yllä kun pelataan korkeimmalla tasolla. Ne jotka pitävät paitaa jokapäiväisenä vaatekappaleena, se versio on tehty adidaksen ClimaCool-materiaalista mikä tekee siitä erittäin hengittävän, pitäen kehon ruumiinlämmön alhaisena.

Pidä sitä tai pelkää sitä. Löydät Real Madridin uuden 3. paidan tästä – vain hintaan 78€

Real Madrid on metsästämässä lisää kunniaa mihin se viime kauden päätti. Tämän vuoksi adidas löi päänsä yhteen Yohji Yamamoton kanssa luodakseen tämän erittäin upean 3. asun, jonka designi on todella eeppinen. Mitä sinä olet mieltä tästä lohikäärmemäisestä ilmeestä sekä sen symboloinnista? Istuuko se Real Madridin mentaliteettiin?