Nike on aina paineen alaisena, kun se aloittaa Ranskan hallitsevan mestarin, PSG:n uuden paidan suunnittelemisen, joka sattumoisin pitää majaansa yhdessä maailman muodikkaimmassa kaupungissa. Nyt Nike onkin julkaissut seuran uuden, klassisen valkoisen vieraspaidan.

Paris Saint-Germain on erittäin kunnianhimoinen seura, ja tälle Ranskan pääkaupungissa majailevalle seuralle kotimaan liigan dominointi ei enään riitä. Seura haluaa nyt haastaa muut Euroopan suurseurat Ranskan rajojen ulkopuolella. Auttaakseen seuran pelaajia, Nike on pitänyt huolen siitä että paidat ovat mahdollisimman mukavia pitää yllä, jotta näiden tavoitteiden saavuttaminen olisi mahdollisimman helppoa.

PSG:n kotipaidan designi on erittäin simppeli, ja näyttää siltä että Nike on pysytellyt samoilla linjoilla seuran uuden vieraspaidan kanssa. Paidan tyylikäs sekä moderni ilme sopii seuran imagoon. Tyylikäs sekä kulttuurisesti edustava paita, johon on lisätty hiukkanen loistokkuutta.

Paidan kaulus sekä hihat ovat tehty samasta sinisestä linjauksesta jotka edustavat seuran alkuperäistä sinistä väriä, kun taas seuran logoa on suurennettu alleviivatakseen pelaajien sekä seuran fanien tuntemaa ylpeyttä seuraa kohtaan. Paidan selkäpuolella on kaksi pientä raitaa, toinen sininen ja toinen punainen, jotka edustavat seuran perinteitä.

Nike on keskittynyt viime vuosina etenkin värien käyttöön, suunnitellessaan PSG:n paitoja. Tämän seuran yhteydessä ne ovat paljon muutakin kuin vain värejä - ne edustavat seuran perusarvoja. Sininen edustaa tyylikkyyttä, punainen palavaa intohimoa ja valkoinen joka on tämän vieraspaidan pääväri, edustaa kunnioitusta. Seuran rakkautta kuvastaa paidan niskan sisäpuolelle kirjailtu sanoma 'Ici C'est Paris' (Tämä on Pariisi).

Ja kuten jo tiedämmekin, paita on luotu Niken parhaimmista urheilu teknologioista, joka tarkoittaa sitä että paita on valmistettu sen tunnetusta Dri-FIT teknologiasta johon on lisätty laserleikatut tuuletusreiät. Kummatkin näistä ominaisuuksista pitävät sinut viileänä kovankin paineen alla. Näiden kahden ominaisuuden lisäksi paita on kehitetty Niken 3D-skannerilla, joka antaa jokaiselle seuran pelaajalle ainutlaatuisen sekä persoonallisen istuvuuden.

PSG:llä on suuret unelmat seuraavia tulevia kausia kohtaan, niin kotimaan liigassa sekä kansainvälisillä viheriöillä. Pelaajien kuten Zlatan Ibrahimovicin, Thiago Silvan, David Luizin sekä Edinson Cavanin lukeutuessa seuran vahvuuteen, Pariisilaisia ei kannata aliarvioida. Mitä sinä olet mieltä seuran uudesta vieraspaidasta? Sopiiko se seuran kunnianhimoiseen imagoon?