Kunnioittamassa menneisyyttä | Arsenalin uusi vieraspaita on jotain muuta!

20.08.2020

Kirjoittanut: Eero

Arsenalin pelipaita kaudelle 2020/21 antaa meille erilaisen lookin, johon olemme tottuneet viime vuosina Gunnersin vieraspaidoissa.

Vuonna 2006 Arsenal muutti uuteen kotiinsa - Emirates-stadionille - jättäen ikonisen Highburyn taakseen - stadionin, joka oli ollut kotikenttänä jo vuodesta 1913. Sen lisäksi, että Highbury näytti klassiselta lontoolaiselta jalkapallostadionilta, siellä oli myös erittäin tunnistettava käytävä nimeltään Highburyn Marble Halls.

Hallit oli rakennettu tekemään vaikutuksen pelaajiin - sekä Arsenalin pelaajiin että vastustajiin. Niitä ei rakennettu kylvämään pelkoa, vaan tyylikkyyttä. Tavoitteena oli kohdella pelaajia herroina ja jättää pelaajille suuren positiivisen vaikutuksen seuraa kohtaan.

Uusi Arsenalin vieraspaita tuo Marble Hallsin takaisin elämään. Valkoisella pohjalla valmistetussa paidassa on marmorimaista grafiikkaa, joka kunnioittaa legendaarista käytävää ja seuran menneisyyttä. Paidassa on valkoinen Arsenalin logo mustilla ääriviivoilla, musta adidas-logo ja mustat adidas-raidat olkapäissä. Kaulus on valmistettu v-muotoiseksi. Niskassa on nähtävillä klassinen Arsenalin tykki, jonka design on tehty yhdestä seuran vanhimmasta vaakunasta.

Tämä paita tulee olemaan erittäin suosittu, emmekä malta odottaa, että näemme paidan kentällä, kun Valioliiga käynnistyy uudelleen. Ja olemme melko varmoja, että näemme tämän paidan käytettävän myös katumuotiasusteena.

Voit hankkia uuden Arsenalin vieraspaidan täältä.