Tehty Interistä | Niken valmistama uusi kotipaita

04.07.2020

Kirjoittanut: Mitja

Interin uusi kotipaita on saanut inspiraationsa Milanon kaupungista ja tuo seuran lähemmäksi sitä.

Inter on seura jolla on pitkät perinteet. Tämän lisäksi seuralta löytyy 18 liigan mestaruutta ja 3 Mestarien Liigan voittoa. Joukkueen ikoniset siniset ja mustat raidat tunnistetaan ympäri maailmaa ja niistä juontaa myös lempinimi ‘I Nerazzurri’ (‘Mustat ja siniset).

Uusi kotipaita on tehty klassisella designilla, mutta modernilla kierteellä. Paidan ajauksena on tuoda seuraa lähemmäs Milanon taiteellista puolta. Normaalit pystyraidat on tässä paidassa korvannut modernimpi design. Nike on haastanut seuran perinteistä paitaa rohkeasti. kaupungissa vaikuttavan - Memphis Milano liikkeen avulla.

Taiteelliset sahalaitaiset raidat kulkevat paidan läpi ja muistuttavat ‘Biscione’ käärmeestä ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Paita on edelleen tyylikkään pelkistetty, pyöreällä kaula-aukolla. Niken ja Pirellin logot näkyvät paidassa valkoisella.

Paita on melko yllättävä ja onkin selvää että Inter lähti tällä kertaa hakemaan rohkeasti jotain uutta. Paidan uusi tunnuslause "Made of Inter" kertoo tästä myös.

Nappaa oma paitasi nyt täältä Unisportista!