Nike hemmottelee PSG:tä | Uusi 3.paita on täällä!

14.09.2019

Kirjoittanut: Mitja Laiho

Nike jatkaa upeiden pelipaitojen julkaisuja. Nyt on PSG:n vuoro saada hemmottelua uuden upean retrotyylisen pelipaidan muodossa.

Edelliset vuodet ovat olleet erittäin menestyksekkäitä Paris Saint-Germainille. Uuden omistajuuden myötä seura on noussut Ranskan isoimmaksi joukkueeksi. Seura perustettiin vuonna 1970 ja sen ensimmäinen menestyksekäs vaihe elettiin 90-luvulla, kun seura voitti kerran liigan ja 3 kertaa Ranskan Cupin. Myös seuran isoin voitto Euroopassa, UEFA Cup Winners’ Cupin voittaminen tapahtui 1996.

Uusi 3. paita on tehty tribuutiksi tälle aikakaudelle. Seuran klassiset värit ovat hyvin edustettuina paidassa. Aloitetaan ihastelemalla kuvia tästä uudesta julkaisusta.

Jatkuu alempana

Näimme Valkoisen paidan PSG:n käytössä pari viikkoa sitten kun he kohtasivat Rennesin kauden 2018/19 vieraspaidoissaan. Pidimme tätä hieman erikoisena ja mietimmekin että onkohan uutta paitaa kenties tulossa. Vastaus oli kyllä! Tänään seura ja Nike julkaisivat uuden 3. paidan Pariisilaisille, ja se oli odottamisen arvoinen.

Uudessa paidassa on selkeästi viittauksia 90-lukuun. Paidan design muistuttaa paitaa mitä käytettiin vuosikymmenen alussa. Retroteema elää siis vahvana tässäkin paidassa.

Olemme nähneet paljon vastaavia paitoja viimeaikoina. Yksikään niistä ei kuitenkaan ole ollut yhtä tiiviisti yhteydessä 90-lukuun kuin tämä. Nyt kerromme miksi.

Uudessa 3. paidassa on kaikki elementit mitä se tarvitsee noustakseen moderniksi klassikoksi. Taitettava kaulus yhdellä napilla on tyylikäs yksityiskohta. Pystysuorat raidat yhdistetttynä hillittyihin vinoihin raitoihin tekee paitaa hienon efektin. Hihojen design pienellä ranskan lipulla on myös hieno yksityiskohta. Kaikenkaikkiaan kokonaisuus on todella siisti.

Klassiset PSG:n värit sininen, punainen ydistettynä valkoiseen pohjaan eivät jätä arvailun varaan sitä että seura haluaa olla Ranskan ylpeys. Täydentämään retrotyylisen ulkoasun Nike on lisännyt klassien Futura logon paidan rintamukseen. Hieno loppusilaus paidalle joka tulee olemaan käytössä loppukauden.

Täysi peliasu koostuu myös valkoisista shortseista ja valkoisista sukista missä on siniset ja punaiset raidat. Peliasu tulee näyttämään upealta tämän kauden Mestarien Liigassa kun PSG jahtaa sitä kaikista isointa pystiä.


Mikäli haluat osoittaa tukeasi PSG:lle tällä upealla paidalla, löydät sen nyt Unisportista.