Uusi 3. paita Manchester Unitedille | Punaiset paholaiset mustissa

16.08.2019

Kirjoittanut: Mitja

Manchester United ja adidas julkaisivat juuri uuden 3.paidan joukkueelle. Paita kuvastaa hyvin joukkueen henkeä - kiinnostava, mutta hillitty. Yksinkertainen paita jossa on silti paljon syvyyttä. Kaiken kaikkiaan todella siisti pelipaita.

Manchester United julkaisivat koti ja vieraspaitansa kesällä. Kotipaita osoittaa kunnioitusta seuran historialle ja Mestarien Liigan voitolle vuonna 1999. Vieraspaita taasen oli tribuutti kaupungin historialle joka on tunnettu kauniista mosaiikeistaan.

Nyt on 3. paidan aika - ja tämä uutuus kunnioittaa FA Cuppia ja seuran historiaa tässä turnauksessa. Alhaalla olevista kuvista näkyy miten:

110 vuotta sitten, vuonna 1909 Manchester United voitti FA Cupin finaalin Bristol Citya vastaan 1-0. Peli pelattiin Lontoonssa ja yli 70.000 katsojaa hurrasi stadionilla. Katsojat saivat todistaa ensimmäistä kertaa kuin United voitti turnauksen. Joukkue käytti paitaa mistä tulisi myöhemmin legendaarinen. Paidassa oli punainen Lancashiren ruusu joka on nyt osana myös uutta 3. paitaa.

Katsotaan uutta paitaa hieman tarkemmin. Paidassa on musta pohjaväri. Man Unitedin ja adidaksen logot on kirjailtu paitaan punaisella, samalla kun klassiet kolme raitaa ovat paidassa hillityssä harmaassa värissä. Tämä pitää paidan ulkoasun yksinkertaisena ja tyylikkäänä. Paidasta löytyy kuitenkin myös paljon yksityiskohtia.

Aivan kuin vuoden 1909 paidassa, on tässäkin mukana ikoniset Lancashiren ruusut. Ruusut ovat sisällytetty printtiin joka kulkee paidan edessä ja takana. Hienoin asia tässä printissä on se että kaikki ruusut ovat uniikkeja ja erilaisia. Hieno ja yksinkertainen tapa kunnoittaa seuran historiaa jonka alku lähti vaatimattomista oloista Newton Heathista Manchesterissa, ja josta on sittemmin tullut iso tekijä jalkapallon maailmassa.

Ruusuinen teema on iso osa Manchester Unitedia tällä kaudella. Tämä paita julkaistiin sen jälkeen kun adidas antoi meille seuran omat Ultra Boost lenkkarit joissa oli myös musta väritys ja punainen ruusu.

Olemme innoissamme tästä 3.paidasta ja tulee olemaan ilo silmälle katsoa kun Pogba, Rashford ja muut tähdet edustavat punaisia paholaisia Old Traffordilla tässä kaunokaisessa.

Mikäli haluat näyttää tukesi seuraa kohtaan voit tilata paidan täältä jo tänään.