Spurs luottaa klassiseen | Nike julkaisee Lontoon uudet paidat

18.07.2019

Kirjoittanut: Mitja

Moni Tottenhamin kannattaja on odottanut tätä kärsivällisesti. Odotus on vihdoin ohi kun Nike julkaisee uudet koti ja vierasapaidat Spursille. Molemmat ovat klassisen siistejä.

Tulokset ovat menneet jatkuvasti parempaan suuntaan Tottenhamin leirissä viime vuosien aikana. He ovat päättäneet kautensa Valioliigassa top 4 joukossa säännöllisesti joukkueiden kuten Man Unitedin, Arsenalin ja Chelsean yläpuolelle. Viime kaudella joukkue nousi aina Mestarien Liigan finaaliin asti, joten meininki joukkueessa on todellakin nousujohteinen.

Tappio oli joukkueelle katkeransuloinen, sillä seura ei ole taistellut kaikista kovimmalla huipulla menneinä vuosikymmeninä. Mestarien Liigan finaali voi kuitenkin olla jonkin ison alkua seuran historiassa. Nyt joukkueella on upeat uudet paidat joka voi myös auttaa asiaa!

Nike ja Tottenham ovat olleet yhteistyössä kesästä 2017 alkaen. Kuten aina ovat kotipaita on tälläkin kertaa valkoinen ja sininen. Viime kauden paitaan verrattuna uusi paita on kuitenkin yksinkertaistetumpi designiltaan ja on saanut paljon inspiraatiota 1980. luvun paidoista. Katsotaan uusia paitoja hieman tarkemmin:

Jatkuu alempana

Aloitetaan kotipaidasta. Se on paluu klassiseen puhtaan valkoiseen paitaan. Pelipaidassa on V-aukko kaulassa tyypillisessä tummansinisessä värissä. Tummansinistä näkyy myös hihoissa ja saumoissa. Paita on yksinkertainen, elegantti ja sen etuosaan on sijoiteltu pieniä verkkopaneeleita. Paidan etuosaa koristavat uusi seuran logo ja legendaarinen Nike Swoosh - unohtamatta sponsorin AIA logoa joka on paidassa punaisella kuten yleensäkin..

Vieraspaita on tuo pintaan hyvin vahvoja retrohenkisiä tuntemuksia. Inspiraatio on haettu vuodesta 1985 ja sen ajan vieraspaidasta. Ohuet raidat on siirretty alkuperäisestä tämän päivän paitaan. Nike on siirtänyt raidat paidan etuosaan ja lopputulos on todella hieno. Raidat ovat hieman paksumpia, melkein kuin palikoita ja toimivat hauskana muistutuksena menneestä. Väriltään design on miltein purppuran värinen. Vieraspaidassa on myös täysin samat logot kuin kotipaidassa. Uskomme että paidasta tulee suosittu Spurssin kannattajien keskuudessa!

Peliasun kruunaavat siniset shortsit ja valkoiset sukat kotipeleissä ja täysin siniset sukat ja shortsit vieraspeleissä.

Paidat ovat saatavilla tästä päivästä lähtien Unisportista. Tilaa omasi ja tunnusta väriä