Liverpool 2019/20 vieraspaita | Innovaation, suorituskyvyn ja loisteliaan seurahistorian sekoitus

07.06.2019

Kirjoittanut: Eero Peltonen

Viimeisimmän Mestarien liigan finaalivoiton jälkeen Liverpool on valmis esittelemään uuden vieraspaitansa, joka on saanut inspiraationsa Anfieldin ympärillä olevista katukylteistä ja legendaarisesta Bob Paisleysta, joka omistautui Liverpooliin miltei 50 vuodeksi jalkapalloilijana ja managerina.

Liverpool 2019/20 vieraspaita

Tuoreen Mestarien liigan voiton lisäksi Liverpool tunnetaan voitokkaana seurana, joka on voittanut monia kansainvälisiä ja kansallisia pystejä. New Balancen ja Liverpoolin yhteistyö juhlistaa seuran loistokasta historiaa ja New Balancen suunnitteluun liittyvää filosofiaa. Uuden vieraspaidan kauluksen rakenne onkin saanut inspiraationsa "Rooman valtauksesta", eli seuran voitokkaasta illasta vuoden 1977 Euroopan Cupin finaalissa, jolloin managerina hääri Bob Paisley. Kauluksen sisäpuolella on nimittäin miehen allekirjoitus.

Jatkuu alempana.

Siinä on myöskin syynsä miksi juuri tämä paita on yhdistänyt innovaation ja suorituskyvyn; paita sisältää yhteen liitetyn sauman paidan rintamuksessa. Näin paita on saatu erittäin mukavaksi samalla kuin paidan urheilullisuus näkyy ilmanvaihtoalueessa, joka on uusinta teknologiaa tarjoten hengittävyyttä.

Viimeistelläkseen vieraspeliasun, shortsien väri on tummansininen ja sukat valkoiset, kuten paita. Vaikkakin sukissa on tummansininen alue ja punainen koristelu, jotta peliasu olisi mahdollisimman hyvässä väritasapainossa.

Koskaan aikaisemmin YNWA (You’ll Never Walk Alone) ei ole ollut yhtä osuva, sillä väriliuska juhlistaa legendaarista henkeä, joka yhdistää Liverpoolin faneja ympäri maailman. Sadio Mané ei malta odottaa pääsevänsä jakamaan innokkuuttaan fanien ja joukkueen kanssa.


Liverpool Football Club has the best travelling support in football and I cannot wait to run out on to the pitch wearing the kit for the first time.

Oletko valmis olemaan osa Liverpoolin DNA:ta? Siinä tapauksessa klikkaa alapuolelta löytyvää linkkiä ja osoita tukesi vierasotteluissa ja varmista oma vieraspelipaitasi nyt Unisportista.


Löydä oma Liverpool vieraspaitasi täältä.