Fear the Rossoneri | AC Milan saa klassisen 2019/20 kotipaidan

19.05.2019

Kirjoittanut: Eero

Huolimatta siitä, että AC Milan ei ole muutamaan vuoteen ollut tuloksien valossa parhaimmillaan, Rossoneri on kuitenkin todellinen voimanpesä Italiassa. PUMA paljastaa nyt uuden pirullisen kotipaidan. Katso se täältä.

AC Milaniin linkittyvät perinteet ovat niin massiivisia, että seura tulee olemaan aina suurseura. Ei ole väliä missä turnauksessa pelaat Milania vastaan, sillä tulet kunnioittamaan aina heidän perintöään. Tähän viittaa myös seuran perustajan, Herbert Kilpinsin kuuluisat sanat: “We are a team of devils. Our colours are red as fire and black to invoke fear in our opponents!”

Uusi AC Milan 2019/20 kotipaita tulee klassisilla punamustilla raidoilla, joita on käytetty seuran perustamisvuodesta 1899 asti.Punainen väri valikoitui, koska se edustaa pelaajien palavaa intohimoa lajia kohtaan, mustan edustaessa vastustajien pelkoa AC Milania kohtaan.Pelipaidassa on klassiset punamustaraidat, jotka viittaavat seuran alkuaikoihin, jolloin raidat löytyivät myös hihoista ja paidan selkämyksessä. PUMAlta todellinen mestariteos. On vaikea kuvitella, että yksikään AC Milan -fani olisi pettynyt paitaan.

Haluatko uuden AC Milan 2019/20 kotipaidan PUMA:n valmistamana? Siinä tapauksessa tilaa oma AC Milanin pelipaita 20. toukokuuta alkaen Unisportista.