Unisport x New Balance | Lue lisää reissustamme Bilbaoon ja Manchesteriin

26.02.2019

Kirjoittanut: Mitja

Olemme niin onnekkaita että brändit toisinaan kutsuvat meidät erilaisiin tapahtumiin ja matkoille. New Balance ei koskaan petä silloin kun toimivat reissukavereina. Ota mukava asento ja valmistaudu lukemaan lisää matkalta, missä Sadio Mané testasi siisteimpiä jalkapallokenkiä ja pääsimme käymään San Mamésilla.

New Balance x Athletic Bilbao

Valokuvaajamme ja tuoteasiantuntijamme aloittivat matkansa New Balancen porukan kanssa San Mamésilta, joka on mahtavan Athletic Bilbaon kotikenttä. San Mamésilta, Athleticin bussi nappasi ryhmän kyytiin ja ajoi heidät harjoituskentälle, jossa alkoi tapahtumaan!

Kun kundimme saapuivat treenikentälle, New Balancen tiimi oli odottamassa ja olivat valmistelleet uudet harjoitusvaatteet, Furon v5 ja Tekela v1 nappikset heille testattavaksi, hyvä meininki! New Balance oli viritellyt myös pari rataa valmiiksi, missä osallistujat saisivat kokeilla omaa #unstoppable nopeuttaan tai #unstoppable pelityyliään, uudella New Balance jalkapallokengillä. Tapahtuma ei olisi kuitnekaan ollut sama ilman Athletic Bilbaon valmentajia jotka olivat saapuneet kakkosjengistä auttamaan skaboissa.

Athleticilla on ainutlaatuinen lähestyminen joukkueen kokoamiseen. Pelaajan on oltava synypteräisesti alueelta tai hänen on pitänyt harjoitella paikallisesti Baskialueella, jotta voi edustaa seuraa. Suurin osa pelaajista on tullut seuran Lezama akatemiasta, josta viimeisen viiden vuoden aikana vähintään kaksi on vuosittain noussut edustukseen. Kokonaisuudessaan huikeat 85% edustusjoukkueen pelaajista on tullut akatemian kautta. Siinä vasta vaikuttava akatemia!

Joidenkin kentällä vietettyjen tuntien jälkeen. Maagisten hetkien ja hauskanpidon jälkeen, osallistujat pakkasivat tavaransa ja lähtivät takaisin San Mamésin suuntaan, jossa heitä odotti kierros ikonisella stadikalla. Kierros käsitteli käsitteli seuran historiaa ja antoi paljon tietoa Athleticista yleisesti, sekä avasi Athletic Bilbao peliasun historiaa. Kierros vei myös kentän laidalle, katsomoon ja pukuhuoneisiin.


Lue lisää uudesta Furon v5 kengästä.

Jatkuu alempana.

New Balance x Manchester

Seuraavana päivänä kaverit jatkoivaat matkaansa New Balancen kanssa Manchesteriin, missä he kävivät suositussa Victoria Warehousessa, jossa järjestettiin uuden Furon v5 kengän virallinen julkaisutilaisuus. Varasto oli muutettu täysin vihreäksi ja mustaksi, joka oli saanut inspiraationsa uusien Furon v5 ja Tekela v1 kenkien värimaailmasta. Arvaatko mitä? Nämä kengät ovat aivan mahtavia.

Mutta ei siinä vielä kaikki. New Balancella oli muitakin herkkuja tarjottavana osallistujille testien ja esittelyjen jälkeen. Sadio Mané jolla on aina hymy huulilla vastaili hyvän tuulisesti kysymyksiin. Hän antoi hauskoja vastauksia siitä miksi hän kopioi muiden pelaajien tuuletuksia, mikä johtuu siitä että pelaajat aina keskenään sopivat ennen pelin alkua. Sadio ei koskaan tehnyt maaleja ensimmäisenä joten hän voi tehdä tuuletuksen ensimmäistä kertaa, mutta ei hätää Mané rakastamme tuuletuksiasi vaikka et tekisikään maaleja ensimmäisenä!

Tämän tapaamisen jälkeen kaverimme suuntasivat takaisin Unisportin toimistolle, iso hymy huulillaan. Sadio Manén iloinen asenne oli selvästi tarttunut!


Tilaa uusimmat New Balance jalkapllokengät täältä!