Voimapesien yhteistyö | Tapaa Jordan x Paris Saint-Germain Collection

13.09.2018

Kirjoittanut: Timo

Amerikkalainen koripallo ja lifestyle-brändi Jordan on tänään paljastanut yhteistyökuvion Ranskan mestari Paris Saint-Germainin kanssa. Mukana on kenkiä, paitoja, tennareita sekä treeni- ja vapaa-ajan vaatteita. Tutustu täysimääräiseen Jordan x Paris Saint-Germain -mallistoon alta.

13.09.2018 on iso päivä jalkapallon ja muodin maailmassa. Eturivin urheilun ja muodin hahmot, brändi nimeltä Jordan, on lyöttäytynyt yhteen ehkä maailman tämän hetken puhutuimman jalkapalloseuran kanssa: Paris Saint-Germain.

Yhteistyössä nämä kaksi osapuolta ovat lanseeraneet upean malliston, joka sisältää treeni- ja lifestyle -vaatteita, mukaanlukien kaksi erityistä Mestarien liigan pelipaitaa, jalkineita ja muita vaatteita. Paidat on valmistettu Nike Vaporknit Match -pohjalle ja ne sisältävät siistit mustat ja valkoiset väritykset höystettynä punaisella kontrastiväreillä, jotka näkyvät myös seuran 3. ja 4. paidoissa. Maalivahdin paita saapuu näyttämölle sähisevän punaisena, nosto yhdelle Jordanin brändin perinteisistä väreistä. Tämä täydentää väriltään kategoriaa johon myös pelipaidat, malliston lifestyle-vaatteet, jotka sisältävät huppareita, Pariisin korispaidan, takkeja yms. joissa nähdään siisti mustan ja valkoisen yhdistelmädesign.

“Olemme innoissamme päästessämme yhdistämään nämä kaksi intohimoista yhteisöä lisäämällä Jumpman-logon Paris Saint-Germain rintaan ja tuomalla näin lisää energiaa urheilun ja tyylin saralle globaalisti,” kertoo Jordan.

Jordan x Paris Saint-Germain Air Jordan 5

Mainitsemisen arvoinen asia Jordan x Paris Saint-Germain -mallistossa on Air Jordan 5:n mukanaolo. Huikean suosittu tennari tuli hyllyihin vuonna 1990. Se säilytti mesh sivupaneelit edeletäjältään ja otti toisen rohkean askeleen lookissaan — mikä sisälsi ensimmäisen läpikuultavan Jordanin nimikkotennarissa. Tinker Hatfield sai inspiraatiota 2. maailmansodan taistelukoneista kun hän toteutti kuuluisan “shark-teeth” kuvioinnin tennreiden designiin välipohjan ohella.

“Jos kuulet Yhdysvalloissa Jordanista, luulet varmaankin että kyseessä on koripallo- tai hip-hop-tapahtuma. Ei, Pariisissa se on välittömästi vain ‘Jordan’ — se ei ole vain koriksen pelaajille tai hip-hop-yhteisölle suunnattu juttu” kuvailee Laurent Nicolas Bourgeois, toinen puolisko ylistetystä Les Twins tanssiryhmästä, mukanaan kaksoisveli Larry Nicolas. “Olemme maailman isoimpia Jordan-faneja. Todellisia superfaneja.”

Vuodesta 1990 lähtien, Michael Jordanin 5. nimikkomalli on uudelleenlanseerattu ties monta kertaa ja ehkä tämä pari otettiin mukaan mallistoon siksi että Neymar Jr. pitää siitä niin paljon. Ja niin mekin, Neymar, niin mekin. Jordan yleisesti ottaen on melkoinen ilmiö: mikä aloitti taipaleensa tehokkuuskenkänä, on nyt muotielementti, joka edustaa koko yhteisöä. Ja tämän malliston myötä voit saada oman parisi ja tulla osaksi hip-hop-perhettä.

Jordan = jalkapallo?

Mutta hetkinen, Jordan on koripallobrändi. Mitä se tekee Mestarien liiga -paidassa ja jalkapallokengissä? Ja se onkin tässä kohtaa hauskaa, koska vaikka se vaikuttaa oudolta, kaikessa on hyvinkin paljon järkeä. Jumpmanin tarina jalkapallossa käynnistyi vuonna 2015 Neymar x Jordan yhteistyön myötä mutta nyt, Nike on yhdistänyt jalkapallon ja koripallon luodakseen kahden isoimman lifestyle- ja treenaamisen maamerkit yhdeksi voittajamallistoksi tuoden samalla Jordan-hypen myös osaksi jalkapalloa. Lisäksi, PSG on yksi kuumimmista brändeistä jalkapallossa juuri nyt, erityisesti Neymarin ja Mbappén tulivoiman ansiosta, ja tämän tuominen osaksi Niken muita isoja suosikkibrändejä tekee kokonaisuudesta nerokkaan mahtailevan.

“En malta odottaa näkeväni PSG:tä ja idoliani Neymaria rokkaamassa Jumpmanissa. Joka kerta kun käyn Pariisissa, tunnen että kaupungissa on enemmän energiaa Jordanille. Jumpanin lisääminen PSG:hen tulee viemään molemmat brändit uudelle tasolle,” sanoo NBA All-Star Jordan Brand Family Member Jimmy Butler Jordan x PSG -yhteistyöstä.

Ja voimme olla tästä Butlerin kanss samaa mieltä. Paris Saint-Germainin ja Jordan -brändin kumppanuus heijastaa täydellisesti molempien brändien kunnianhimoa tyylien yhdistämisessä, suoprituskyvyssä ja innovaatiossa. Ja tulee olemaan super-siistiä nähdä Neymar, Mbappé ja kumppanit tositoimissa maailman isoimmassa seuraturnauksessa nämä paidat ja kengät päällään.

Jordan x Paris Saint-Germain Nike Mercurial Vapor & PhantomVSN

Kuten yläpuolen kuvista huomaat, kokoelman Mercurial Vapor & PhantomVSN -kengät sopivat värimaailmaltaan mainiosti peliasujen kanssa, mutta kenkiin on asetettu myös punaista väriä, joka on tuttu Jordaneista ja PSG:n pelipaidoista. Jokaisessa tuotteessa on myös uniikki kahden (Jumpman ja PSG) logon yhdistelmä.

Sitä ei käy kieltäminen, että kengät näyttävät upeilta. Uudesta värityksestä ja kantapään Jordan-logosta huolimatta kengissä on samoja teknologioita kuin aikasemmissa Vapor 12 Elite -kengissä. Kengissä on siis Flyknit-päällinen, mikä ympäröi jalkasi, ja päälliseen on lisätty myös Speedribs-teknologiaa, joka antaa mainion pidon palloon. Vapor 12:ssa on myös tuttu anatominen pohjaosa, joka saa kengän tuntumaan jalan luonnolliselta osalta. Kengissä on kuitenkin yksi asia mikä poikkeaa normaaleista Vaporeista, sillä näissä kengissä on tiukka silikoninen NikeSKIN-päällyste, mikä mahdollistaa graafisen printtauksen. Normaaleissa Vaporeissa tämä silikoni hieman himmenee. Ja vaikka tämä uusi Vapor tuntuu hieman tiukemmalta, se on asia jota harva kuitenkaan huomaa. On muuten upea huomata kuinka Vapor 12 Elite on käytännössä täydellinen replica pahamaineisesta Flyknit Ultra Fire edition -kengästä, joten jos missasit kyseiset kengät, nyt on aika pysyä varpaillasi..

Kokoelman Phantom Visionit on valmistettu sisäisellä Quadfit -meshvuorauksella lukitusta ja jämäkkyyttä varten. Superohut ja joustava Flyknit-päällinen antaa mukavuutta ja mikroteksturoitu silikonipäällyste antaa optimaalisen pallokosketuksen, ja nauhat piilottava alue antaa sinulle puhtaammat laukaukset. Ja rehellisesti sanoen - molemmat kengät näyttävät ja toimivat loistavasti, joten sujautan ne mielelläni jalkoihini.

PSG debytoi Jordan-asuissa, varusteissa ja kengissä 19. syyskuuta seuran euro-ottelussa. Voit päästä käsiksi Jordan x Paris Saint-Germain collectionin tuotteisiin 14. syyskuuta alkaen täällä - Unisportissa.