Uusi Tottenham 3. paita | Valmistettu Pohjois-Lontoon kuninkaille

12.08.2018

Kirjoittanut: Timo

Uusi valioliigakausi on startannut ja Tottenham on täysin valmis kilpailemaan isoista saavutuksista. He ovat saaneet uuden 3. paidan, joka merkkaa seuran reviiriä ja tahtoa valloittaa koko jalkapalloileva maailma.

Tottenham 3. paidan design

Uusi Tottenham 3. paita on tehty rohekaan designiin, joka ei tuo arvokkuutta ainoastana pohjois-Lontoolle mutta koko seuran historialle ja tahdolle tulla kausi kaudelta paremmaksi. Tottenham 3. paita on mintunvihreän värinen ja sisältää ilmakuvan pohjois-Lontoosta.

Tottenham Hotspur on usein asemoitu yleensä seuran chanttien ja laulujen perusteella. Kun katsomme 3. paitaa, huomaamme että Nike on ottanut modernimman otteen designissa, joka sisältää epäsymmetrisen kuvioinnin joka hämärtää rajoja jalkapallokulttuurin ja nuorison suosiman street-kulttuurin välillä. Tämän lisäksi uusi Tottenham 3. paita yhdistää kahden aiemman Tottenham kotipaidan designin vuosilta ‘85 ja ‘91, jolloin vastaavat kuvioinnit olivat käytössä.

Jos menemme vielä tarkemmin yksityiskohtiin ja N17 ilmakarttaan White Hart Lanen postinumeroalueelta, huomaamme seuran uuden stadionin ja Haringey Boroughn alueen, jolla on myös oma seuransa pohjois-Lontoossa. Visuaalisesti se kuvastaa karttaa, jota metsästäjät käyttävät ollessaan jahdissa ja muita seuroja astuessaan Tottenhamin reviirille. Varmastikin Tottenham ei anna muiden joukkueiden mellastaa alueellaan ilman tiukkaa taistoa. Tottenhamin joukkueella on kyky puolustaa reviiriään eikä yksikään joukkue tule pääsemään helpolla White Hart Lanella taistelussa pisteistä kotimaan sarjassa ja Euroopan kilpailuissa.

Hotspur vaakuna ja Niken logo ovat saaneet metallisen viimeistelyn ja ne edustavat Tottenhamin intohimoa taistella pokaaleista ja hopealautasista. Hopeinen viimeistely näkyy myös niskassa, jossa hopeinen raita kulkee. Lisäksi Tottenhamin 3. paita nähdään valioliigassa asianomaisissa peleissä, mutta se saatetaan nähdä tositoimissa mys Mestarien liigassa.

Tilaa uusi 3. paita, joka on valmistettu pohjois-Lontoon kingeille. Saatavilla Unisportista jo tänään!