Top 10 pelipaidat | Unisportin kymmenen parasta kauden 2018/19 pelipaitaa

10.08.2018

Kirjoittanut: Eero Peltonen

Euroopan suurimmat sarjat pyörähtävät pian käyntiin, ja aivan kuten aikasemminkin, löydät meiltä valtavan valikoiman uusimmista seurajoukkueiden pelipaidoista. Katso Top 10 -listamme tämän kauden pelipaidoista.

10. Werder Bremen vieraspaita 2018/19

Sijalla 10. on Werder Bremenin vieraspaita. Werder Bremen vaihtoi uudeksi paitasponsorikseen Umbron. He valmistivat saksalaisille upean laivastonsinisen vieraspelipaidan vihreän kotipaidan kaveriksi. Muun muassa Niklas Moisanderin päällä nähtävässä vieraspaidassa on tutut ja tyylikkäät Umbron hihat, mitkä voi bongata myös muista Umbron valmistamista seurajoukkueiden pelipaidoista.

9. Manchester United 3. paita 2018/19

Sijalta 9. löytyy sinertävä Manchester Unitedin 3. pelipaita. Se on valmistettu mukavalla visuaalisella designilla, joka sopii mainiosti sinisen värin ja kultaisten logojen seuraksi. Yhteistyö Parleyn kanssa tekee 3. paidasta entistäkin upeamman, sillä paitaan on käytetty valtameristä kerättyjä kierrätettäviä materiaaleja.

8. Udinese vieraspaita 2018/19

Udinese tunnetaan silmiinpistävistä pelipaidoistaan. Viime kaudella joukkueen pelaajat pukivat 11 erilaista kotipaitaa päällensä, kun joukkue kohtasi Lazion. Näistä paidoista kymmenen oli edellisten kausien kotipaitoja. Tänä vuonna Macron on antanut seuralle kultaisen kosketuksen täysin kultaisella vieraspaidallaan, joka on mieletön! Onko tämä paita Serie A:n upein? Otetaan selvää, ja jatketaan listassa eteenpäin.

7. Frankfurt kotipaita 2018/19

Nike tekee joka kaudelle osan hulluimmista kotipaidoista, eikä tämä vuosi tee siinä poikkeusta. 7. sijalla on Frankfurtin kotipaita, joka on tyylikkään yksinkertainen, mutta samalla silmiinpistävän upea. Musta väri on yhdistetty harmaisiin raitoihin, ja seuran logo sopii paidan väreihin ilmiömäisen hyvin.

6. Atletico Madrid vieraspaita 2018/19

Kuudennelta sijalta löytyy jälleen yksi Niken valmistama vieraspaita, ja se on taivaan sininen Atletico Madridin paita. Vieraspaita on valmistettu Vaporknit-tyylillä, mikä antaa paidalle tummemman sävyiset hihat ja tyylikkään designin. Ikoninen seuralogo sopii mainiosti punaisen Niken logon ja sponsorilogon väreihin. Paidassa natsaa käytännössä kaikki yhteen, ja tästä syystä 6. sija.

5. Arsenal 3. paita 2018/19

Minttu vaikuttaa olevan tämän kauden väri. PUMA on nostanut hiljattain pelipaitojensa tasoa, ja tämä Arsenalin 3. paita on siitä hyvä esimerkki. Paita on mintunvihreä ja sen logoista ja hihoista löytyy purppuraa. Myös shortsit ja sukat ovat valmistettu samalla designilla, ja tämä tekee peliasusta upean.

4. Saint-Étienne kotipaita 2018/19

Saint-Étiennen kotipaita on sijalla 4. Se on tyylikkään yksinkertainen vihreä paita ranskalaiselta Le Coq Sportif -brändiltä. Brändi ei ole kovin yleinen seurajoukkueiden joukossa, mikä on sääli, sillä he valmistavat upeita paitoja. Saint-Étiennen kotipaidassa on klassinen tummanvihrä kaulus, joka sijoittaa paidan neljänneksi.

3. Paris Saint-Germain vieraspaita 2018/19

Nike on jälleen asian ytimessä uuden PSG-vieraspaidan kanssa. Tämä saattaa olla yksi hypetetyimmistä pelipaidoista, ja se muistuttaa seuran kauden 2016/17 3. paitaa. Uusi vieraspaita on harmaan ja beigen yhdistelmä kultaisine logoineen. Kuva puhuu puolestaan.

2. West Ham vieraspaita 2018/19

Emme saa silmiämme irti West Hamin uudesta, Umbron valmistamasta vieraspaidasta. Se on huikaiseva! Sininen ei ole väri, joka yhdistetään West Hamiin, sillä väri on käytössä osalla Lontoon Valioliigajoukkuesta. Siniset yksityiskohdat ovat kuitenkin olleet aina osa West Hamin pelipaitoja. Seura käytti tummansinistä paitaa, kun se perustettuun vuonna 1892 "Thames Ironworks"-nimisenä. Uusi vieraspaita kunnioittaa seuran perustamista sinisellä värillä, kultaisilla logoilla ja violetilla kauluksella ja hihoilla.

1. Lazio kotipaita 2018/19

Odotitko tätä? Ensimmäisenä Top 10 -listallamme on ällistyttävä Lazion kotipaita. Lazio on aina tunnettu vaaleansinisestä kotipaidastaan, jossa on valkoiset yksityiskohdat. Tänä vuonna Macron on vienyt kotipaidan aivan uudelle tasolle lisäämällä tutun kotkan paidan etumukseen. Kotka on synonyymi Laziolle, ja sitä käytetään seuran lempinimenä, joka on 'le Aquile" - Kotkat. Kotkaprintti halkaisee paidan kahteen osaan, joista ylempi on valkoinen ja alempi vaaleansininen.

Tutustu seurajoukkueiden pelipaitojen valtavaan kokoelmaan, ja tilaa seuraava pelipaitasi Unisportista.