AC Milan 2018/19 kotipaita | Uusi ‘Il Diavolo Rossonero’-aika

06.07.2018

Kirjoittanut: Eero

Milanossa on alkamassa uusi aika, ja se on PUMAn ja AC Milanin yhteistyön aika. adidaksen kanssa 20 vuotta yhteistyötä tehnyt AC Milan vaihtaa pelipaitojensa toimittajan PUMAan. Yhteistyössä valmistettu ensimmäinen, upea AC Milan 2018/19 kotipaita on esitelty.

PUMA AC Milan 2018/19 kotipaita on täynnä fanien energiaa, kulttuuria ja Milan-intohimoa. Ensimmäinen PUMAn valmistama pelipaita kunnioittaa AC Milanin historiaa ja perinteitä. Paita on saanut inspiraation seuran juurilta.

2018/19 kotipaita on edelleen klassinen punamustaraita, jota he ovat käyttäneet perustamisvuodesta 1899 asti. Punainen väri valittiin paitaan, sillä se edustaa pelaajien tulista intohimoa jalkapalloa kohtaan, ja musta väri edustaa vastustajien pelkoa AC Milania kohtaan.

2018/19 kotipaita on valmistettun puhtaalla ja klassisella designilla samalla, kun nappikaulusta on käytetty linkittämään paita 2000-luvun alkupuolen paitoihin. Napitettava kaulus lisää paitaan tyyliä, ja se on jotain mitä rakastamme Unisportissa! Legendaarinen ‘Il Diavolo Rossonero’-parsi, joka tarkoittaa Punaista Paholaista, nähdään paidan selkäpuolella. Ja tämä kunnioittaa seuran perustajan, Herbert Kilpinin, legendaarista lausahdusta.

“Olemme joukko paholaisia. Värimme ovat tulenpunainen ja musta, joka aiheuttaa pelkoa vastustajissa.”

Jatkuu alempana.