Kunnianosoituksena Madridin kaupungille | Katso Atletico Madridin uusi kotipaita

24.05.2018

Kirjoittanut: Eero

Kausi 2017/18 oli erinomainen Los Rojiblancosille, sillä joukkue voitti Eurooppa-liigan ja sijoittui toiseksi La Ligassa. Kunnioittaakseen Madridin kaupunkia, Nike on valmistanut uuden, kauden 2018/19, Atletico Madridin kotipaidan designilla, mikä tuo mieleen Atleticon rakastaman, Neptunen suihkulähteen.

Neptune ja Cibeles ovat kaksi kuuluisaa ja majesteettista Madridissa sijaitsevaa suihkulähdettä. Suurimmat syyt kuuluisuuteen liittyvät niiden historiaan Rooman mytologiassa sekä siihen, että ne kilpailevat keskenään jalkapallomaailmassa! Kun Atletico Madrid voitti Eurooppa-liigan seura juhlisti voittoa Neptunen suihkulähteellä. Real Madrid puolestaan on aina järjestänyt voitonjuhlat Cibelesin suihkulähteellä.

Neptunen kruunu on yksi elementti, mikä on ollut inspiraation lähteenä Atletico Madridin uudessa, kauden 2018/19 kotipaidassa. Paidan helmassa näet joitain sinisiä piikkejä, ja tätä samaa kuosia on käytetty myös uuden kotipaidan keskiosassa. Se symbolisoi mahdollisesti suihkulähteen vettä, sillä piikki-tyylinen design on nähtävissä koko paidan osalta.

Toinen perimmäinen inspiraation lähde Atletico Madridin 2018/19 kotipaidassa on Atletico Madridin lähihistorian matka kohti terävintä huippua. Kuosi edustaa myös ovelia ja innovatiivisia taktiikoita, jotka ovat lähellä Atleticon peräksiantamatonta asennetta! Atletico-fanien maailmankuulu intohimo on ollut avainasemassa seuran viimeaikojen saavutuksissa niin kotimaassa kuin Euroopassa. Seuran ja fanien liitto näkyy paidassa perinteisenä punavalkoraitana sinisin kuosein. Paidan niskasta löytyy myös Espanjan lippu.

Uusi kotipaita heijastaa seuran ja sen menestykseen liittyviä arvoja. Ne ovat intohimo, lojaalius ja jatkuva kehittyminen.

Osoita uskollisuutesi ja tilaa uusi Atletico Madridin kotipaita täältä - osoitteesta unisportstore.fi!