20 vuotta Niken kanssa | Uusi, mutta klassinen Nerazzurri look

16.05.2018

Kirjoittanut: Eero

Kausi 2018/19 juhlistaa FC Internazionale Milanon ja Niken 20 vuoden kumppanuutta. Tätä juhlistaessa seuran uusi kotipeliasu yhdistää elementtejä kahdesta fanien suosikista: kauden 1998/99 peliasusta ja todella suositusta 2010/11 peliasusta. Nauti!

Panokset ovat kovat Interille kauden viimeisessä ottelussa, kun Nerazurri kohtaa Lazion, sillä tämän ottelun perusteella toinen joukkueista tulee pääsemään ensi kauden Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Icardin ja kumppanien täytyy siis olla loistavalla jalalla liikeellä varmistaakseen paikkansa auringossa.

Nike on tänään esitellyt Interin kotipaidan kaudelle 2018/19. Paidassa on tyylikäs mustan, sinisen ja kullan väriyhdistelmä. Kun paitaa vertaa kauden 2017/18 Nerazzurrin kotipaitaan, joka oli sekoitus klassisen mustan ja sinisten raitojen erikoisuutta ja epäsymmetriaa, Nike on nyt palannut perinteisempään tyyliin.

“There is no better way to celebrate two decades of success than by going back to the start of this relationship while also drawing inspiration from a stylistic high point”, fiilistelee Pete Hoppins (Nike Football Apparel Senior Design Director).

Lisäksi paidan etupuolelta löytyy hienovarainen graafinen printti, joka on suunniteltu muistuttamaan käärmen suomuja, viittauksena Interin 'Il Biscionen' (iso rantakäärme) lempinimeen ja se on nähtävissä rohkean otteen tuovien sinisten raitojen sisäpuolella. Lopuksi kultainen Swoosh ja 'Nerazzurri' täydentävät Interin 2018/19 kotipaidan, joka tekee kunniaa seuran 2000-luvun lopun pelipaitoihin.

Tilaa Interin 2018/19 kotipaita täältä 17. toukokuuta alkaen.