Valmiina kauteen 2018/19 | Die Rekordmeister saa uuden kotipaidan

08.05.2018

Kirjoittanut: Timo

Kausi 2017/2018 oli jälleen kerran melko täydellistä dominanssia kaikein menestyksekkäimmältä saksalaiselta seurajoukkueelta. Bayern München lähes kruisaili 6. peräkkäiseen Bundesliigan mestaruuteen eikä jäänyt kauaksi Mestarien liigan finaalipaikasta. Mahdollinen DFB-pokaali ja sen myötä Cupin voitto toisi joukkueelle tuplan ja jo nyt joukkue saa uuden kauden 2018/19 kotipaidan.

On vaikea mainita Bundesliigaa mainitsematta Bayern Münchenia. Baijerin joukkue on saksalaisen jalkapallon dominoiva voima ja voittanut viimeiset 6 mestaruutta, mikä on Bundesliigan perättäisten mestaruuksien ennätys. Jos katsomme hieman pidemmälle, on Bayern voittanut liigamestaruuden yhteensä 28 kertaa, Cupin eli DFB-pokaalin 18 kertaa ja valloittanut Mestarien liigan viidesti. Vakuuttavia tilastoja!

Uusi Bayern München 2018/19 kotipaita on valmistettu perinteiseen punaiseen väriin, joka on tuttu myös seuran aiempien kausien kotipaidoista. 2018/19 kotipaita näyttäytyy punaisen eri sävyissä yhden näistä ollessa syvänpunainen väritys, joka muodostaa oman hienon designinsa. Bayern München 2018/19 kotipaita täydentyy tummansinisillä shortseilla ja punaisilla sukilla, jotka saavat inpsiraationsa 1990-luvun kotipaidoista.

Kotipaidan etupuolella on hieno timantinmuotoinen graafinen design. Tämä design on saatettu valita viemään huomiota pois sponsorin logosta ja seuran vaakunasta, mikä omalta osaltaan tuo paitaan autenttista lookia. Tämän lisäksi timanttidesign on nähty ennenkin Bayern Münchenin paidassa. Tämä tapahtui kun Oliver Kahn rokkasi sinisessä maalivahdin paidassa kaudella 1996/97. Tässä paidassa nähtiin myös timantinmuotoiseksi tehty grafiikka.

Timanttidesignin voidaan nähdä myös olevan kytköksissä alppeihin, jotka löytyvät myös läheltä Bayernin aluetta. Timantit kuvastavat tällöin useita vuorien huippuja Bayern Münchenin ollessa niistä korkein - toisin sanoen Euroopan jalkapallon huipulla.

Sitten yksityiskohdat tarkempaan syyniin. Hihan suut on tehty tummansinisiksi, mikä täydentää paidan värimaailman. Sama pätee sukkiin, jotka on tehty yläosastaan tummansinisiksi. Huhut kertovat että Bayern debytoi 2018/19 kotipaidassaan jo tulevana viikonloppuna.

Odotatko jo innolla uutta Bayern München 2018/19 kotipaitaa? Ennakkotilaa kotipaitasi täältä!