Uusi Dortmund kotipaita kaudelle 2018/19 | Kaupungin syke

04.05.2018

Kirjoittanut: Eero

Uusissa PUMAn paidoissa hihat ovat keskiössä, eikä Dortmundin uusi kotipaita tee tässä asiassa poikkeusta. Paita on valmistettu perinteisellä keltaisella päävärillä, ja mustista hihoista löydät häiritsevää keltaista designia. Uusi Dortmund kotipaita on edelleen perinteinen, mutta siitä löytyy tuoretta twistiä.

Kun katsot paitaa, ajattelet samantien Dortmundia. Ja kotipaidasta on hankala olla tykkäämättä. Se tulee yksinkertaisella ja klassisella Dortmundin värillä, ja tutuksi tulleilla mustilla yksityiskohdilla. Tänä vuonna PUMA on keskittynyt hihoihin, ja tämän näkee helposti myös Dortmundin kotipaidassa.

Mustat yksityiskohdat Dormundin 2018/19 kotipaidassa on asetettu raglan-hihoihin. Hihat on valmistettu mustiksi, ja niistä löytyy häiritsevää keltaista designia. Mustia hihoja halkoo keltainen raita, mikä antaa paidalle klassisen Dortmund-tyylin. Hihojen design ja raita antavat uudelle kotipaidalle tuoreen twistin, joten voit ottaa uuden Bundesliiga-kauden hymyillen vastaan!

Paita on toki muutakin kuin mustat hihat ja keltainen pääväri. Paidan etumuksessa on kohokuvioin koristeltu pulssin osoittava viiva. Tämä on asetettu rintamuksen alueelle symbolisoimaan "keltaisen muurin" intohimoa ja rakkautta seuraa kohtaan. Dortmundin fanit tunnetaan yksinä maailman intohimoisimpina faneina, ja Dortmundin 2018/19 kotipaita kuvastaa intohimoa mainiosti.

Seuran vastaanottama rakkaus ei tule ainoastaan faneilta. Seura asettaa koko kaupungille pulssin oli ottelupäivä tai ei. Uuden kotipaidan design kunnioittaa myös erityistä yhteyttä seuran ja Dormundin kaupungin välillä. Kaupungin syke suorastaan ruokkii seuraa. Dortmund on sillä missä fanit asuvat, työskentelevät ja unelmoivat!

Koska Dortmund ei saanut uusia shortseja ja sukkia viime kaudelle, niin he tulevat saamaan täysin uuden peliasun tälle kaudelle. Dortmund 2018/19 kotipaita saa seurakseen perinteiset mustat shortsit, joissa on Dormundin ja PUMAn logot. Sukat ovat valmitettu keltaisiksi mustilla raidoilla, ja sukista löytyy numerot ‘19’ ja ‘09’, jotka on asetettu vasempaan ja oikeaan sukkaan, ja näin näemme näppärästi seuran perustamisvuoden.

PUMA saattoi iskeä naulan kantaan uudella Dortmundin 18/19 kotipaidalla. Voit tilata uuden Dortmund 2018/19 kotipaidan huomenna (5.5) osoitteessa unisportstore.fi!