Força Chapecoense | 2016 3. paita uudelleenjulkaistu | Kaikki tuotot seuralle

29.03.2017

Kirjoittanut: Eero

Viime vuoden marraskuussa, Associacāo Chapecoense de Futebol -seuran edustusjoukkue joutui hirvittävään onnettomuuteen. Umbro on siitä asti pyrkinyt löytämään kunnioittavaa tapaa tukea seuran uudelleenrakentamista.

Niin Umbron kuin meidän - Unisportin - myymistä paidoista tulevat tuotot tullaan ohjaamaan 100% Chapecoense:lle. Viime vuoden lopussa tapahtuneen järkyttävän lentokoneonnettomuuden johdosta ihmiset ovat pyytäneet myyntiin Chapecoensen pelipaitoja, jotta he voisivat näyttää tukensa seuraa kohtaan, ja siten edesauttaisivat seuran uudelleenrakentamisessa. Nyt, ensimmäistä kertaa, vuoden 2016 Chapecoensen pelipaidat ovat saatavilla Brasilian ulkopuolella.

Chapecoensen 3. paita on valittu maailmanlaajuiseksi uudelleenjulkaisuksi, koska se oli paita, jolla joukkue olisi pelanut Atletico Nacional:ia vastaan Kolumbiassa. Tästä syystä on luonnollista, että juuri nämä ovat ne värit, joilla kannattajat ja tukijat voivat näyttää tukensa seuraa kohtaan. Paita tulee myyntiin maailmanlaajuisesti, ja sitä tulee olemaan saatavilla rajallinen määrä. Paidoista tulevat tuotot tulevat toivottavasti kuitenkin edesauttamaan merkittävästi joukkueen tulevaisuutta.

TILANNEPÄIVITYS: Kirjoitimme aiemmin näin: "Vuoden 2016 Chapecoensen pelipaita tulee saataville Unisportin valikoimiin 29. maaliskuuta." Paidat ovat Umbrolta myöhässä, eivätkä ne täten ole vielä saapuneet myyntiin. Paidat saapuvat Umbrolta tämän päivän (30.3) tietojen mukaan ensi viikon lopulla. Seuraa myös sosiaalisen median päivityksiämme aiheeseen liittyen. Kiitos tuestasi liittyen Chapecoenseen.