Niken uudet 3. paidat ovat viimein täällä! Dynaamiset ja räjähtävän häikäisevät 3. paidat kuvastavat Niken lumoavia pelaajia Euroopan viheriöillä. Näimme yhden näistä paidoista ensimmäistä kertaa tositoimissa kun Barcelona kohtasi PSG:n Pariisissa. Olemme ottaneet jokaisesta paidasta muutaman kuvan ja näet jokaisen niistä juuri tässä artikkelissa.

Niken uudet 3. paidat kuvastavat sen viimeisimpiä design-kokeiluja joita räikeät ja katseita vangitsevat värit ovat innoittaneet. Martin Lotti, joka on Niken Global Football-osaston taidejohtaja on jakanut hänen mietteitä uusista paidoista ja miten ne on kehitetty.

Hanki syksyyn väriä Niken uusien 3. paitojen myötä. Löydät ne täältä.

“Halusin luoda designin joka hukuttaa pelaajan kokonaan asun väriin. Muistan erään näytöksen Lontoon South Bankissa jossa yksi huoneista oli täynnä neonvaloja jotka loivat mukaansatempaavan ympäristön ja silloin sain ajatuksen että näiden uusien asujen paidat, shortsit sekä sukat tulee olla kaikki samanvärisiä.”

Uudet asut eivät ole ainoa tehtävä johon Martin Lotti sai käyttää luovia ajatuksiaan. Jatkuva yhteistyö pelaajien kanssa auttoi tätä projektia suuresti: “Pelaajamme sanovat että räikeät värit tekevät heistä nopeampia ja vahvempia. Näillä katseita vangitsevilla väreillä on jonkinlainen psykologinen vaikutus pelaajiin. Paidan kaksivärisillä etu- ja takaosilla on omat roolinsa pelissä — niiden ideana on, että kun vastustaja ensin näkee paidan etupuolen värin ja tämän jälkeen ohitat hänet ja hän näkee paidan erivärisen takaosan. Toivomme että tämä inspiroi pelaajia yrittämään väkevämmin ohittamaan heidän vastustajat jättäen heidät nielemään pölyä.”

Hanki syksyyn väriä Niken uusien 3. paitojen myötä. Löydät ne täältä.

Usein seurojen paitojen värit ovat isossa roolissa kun suunnittelemme uusia asukokonaisuuksia joiden luomisessa täytyy normaalisti noudattaa tiettyjä sääntöjä. Näiden 3. paitojen kanssa suunnittelua ei kuitenkaan rajattu niin tarkkaan: “Joidenkin kotiasujen kohdalla on pakko kunnioittaa perinteitä ja sama sääntö koskee melkeinpä myös jokaisen seuran vierasasuja. Mutta 3. asujen kanssa voimme kuitenkin hieman revitellä. Voimme tehdä niistä erilaisia ja jännittäviä, niinkuin ne olisivat täynnä energiaa. Se on tyhjä kangas jolle voimme luoda kokonaan uuden tarinan mikä haastaa ihmisiä puhumaan ja kiistelemään niistä. Rakastamme fanien sekä pelaajien yllättämistä kaikella uudella ja erilaisella.”

Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että suunnittelijoilla olisi ollut täysin vapaat kädet. He olivat samaan tapaan läheisessä yhteydessä seuroihin pitääkseen huolta siitä että uudet asut kuvastavat heidän perinteitä sekä että Nike kunnioittaa lupaamaansa viestiä seuroille: “Kuuntelemme seuroja ja pyrimme yhdessä löytämään sopivan balanssin tulevaisuuden ja menneisyyden välillä. Jokaisella seuralla on laajat fanijoukot ja haluamme että seuran nuoret sekä vanhemmat kannattajat omaksuvat kaikki uudet asut omakseen.”

Hanki syksyyn väriä Niken uusien 3. paitojen myötä. Löydät ne täältä.

Jokainen näistä kuudesta, uudesta asusta on valmistettu Niken nykyajan huippulaatuisista teknologioista mikä on yksi tärkeimmistä osapuolista uusien paitojen suunnittelussa: “On neljä osa-aluetta joihin keskitymme paidan suunnitteluvaiheessa. Suorituskyky on aina selvä ykkönen ja pyrimme aina siihen että urheilija pystyy suoriutumaan täydellisesti käyttäen uutta paitaa. Toisena tulee tyyli, miltä se näyttää ja kuinka se istuu. Seuraavana tulee sielu, tarkemmin sanottuna sielukkaat yksityiskohdat jotka inspiroivat ja puhuttelevat pelaajia sekä faneja. Neljäntenä tulee kokonaiskuva jota tarkastelemme suurennuslasin kanssa - käyttämiämme materiaaleja sekä valmistusmenetelmiä.”

Hanki syksyyn väriä Niken uusien 3. paitojen myötä. Löydät ne täältä.

Joten riippumatta siitä kannatatko Manchester Cityä, FC Barcelonaa, Inter Milania, Galatasaray:ta, PSG:tä tai Juventusta, löydät valikoimastamme lempiseurasi uuden 3. asun jonka Nike on valmistanut. Kaikki pelaajat ja seurojen fanit ovat valmiita häikäisemään vastustajansa näillä uusilla, todella raikkailla asuilla jotka valaisevat viheriöt.

ALT_TAG

The new colourful third shirts were used for the first time last night, when FC Barcelona took on PSG in the second round of the Champions League. The remaining shirts will go on display soon enough and we can't wait to see them in action too. What do you think about the new designs from Nike? Do they hit the nail right on the head, or miss completely?