On yleisesti tiedetty, että Borussia Dortmundin fanit ovat yhdet lojaalimmeista seuraansa kohtaan. Viime kausi oli täynnä sekä ylä-, mutta enimmäkseen alamäkiä. Seuran kannattajat kuitenkin pysyivät joukkueen takana läpi kauden.

Henkilökohtaisesti en ole Dortmundin kannattaja, mutta Keltaisen Seinän näkeminen Signal Iduna Parkilla tuo minullekin kylmät väreet. PUMA halusikin muistaa seuran kannattajat, jotka tukevat joukkuetta aina, uudessa paidassa.

Kotipaita on valmistettu seuran ylpeillä väreillä mutta nykyaikaisella tyylillä. Pääväri on tietysti keltainen - mikäs muukaan - mutta hihoissa menevät sähäkät raidat antavat paidalle lisäenergiaa.

Perinteisempi puoli paidassa on horisontaalistet raidat jotka tuovat tyyliä paitaan. Paidasta löytyy myös "BVB Leistungsversprechen” teksti, joka on perinteinen sääntö seuran pelaajille, kun he lupaavat tehdä kaikkensa seuran eteen.

Kun asiat toimivat uudessa kotipaidassa, miksi lopettaa siihen? PUMA on tuonut julki myös tulevan kolmospaidan, joka on vähintään yhtä tyylikäs. Marco Reus ja muut tulevat pukemaan paidan päällensä ainakin Eurooppa Liigan karsinnoissa.

Perinteitä moderneilla höysteillä oli Puman ajatus Borussia Dortmundin paitoja suunnitellessaan. Fanit tulevat varmasti pitämään paidasta, mutta mitä neutraalit jalkapallonseuraajat pitävät paidoista?