Unisport x JPY | Unisport yhteistyöhön Jalkapallon Pelaajayhdistys ry:n kanssa

29.10.2020

Kirjoittanut: Eero

Unisport on aloittanut Jalkapallon Pelaajayhdistys ry:n virallisena yhteistyökumppanina vuonna 2020. Jalkapallon Pelaajayhdistys ry (JPY) toimii suomalaisten jalkapalloilijoiden edunvalvontajärjestönä, ja yhdistykseen kuuluu vuosittain keskimäärin 1200 jalkapalloilua ammattinaan tai sivutoimenaan harjoittavaa jalkapalloilijaa. Yhteistyö antaa yhdistyksen jäsenille mahdollisuuden valita jäsenetuna Unisportin tarjoaman jäsentuotteen.

Unisport x JPY

Vuosi 2020 on tuonut tullessaan monenlaisia muutoksia ja uudistuksia, ja Unisportille yksi merkittävimmistä muutoksista on virallisen yhteistyön aloittaminen Jalkapallon pelaajayhdistyksen kanssa. Tänä vuonna JPY:n jäsenet ovat voineet valita vuosittaiseksi jäsentuotteekseen Unisportin tarjoaman edun.


Jalkapallon pelaajayhdistys

JPY on jalkapalloa ammattinaan tai sivutoimenaan harjoittavien jalkapalloilijoiden edunvalvontayhdistys, ja se kuuluu kansainvälisen jalkapallon pelaajayhdistysten kattojärjestön, FIFPRO:n, alaisuuteen. JPY perustettiin vuonna 1992, ja yhdistys on auttanut ja auttaa pelaajia niin peliuran aikana kuin sen jälkeen. JPY tukee ja auttaa jäseniään mm. oikeudellisissa asioissa, opiskelu- ja työmahdollisuuksien tarjoamisessa ja sopimuksettomille pelaajille järjestettävien paikallisten ja kansainvälisten ottelutapahtumien kautta. JPY on myös aktiivinen toimija mediassa ja yhdistyksen tärkein tehtävä onkin oman jäsenistön etujen ajaminen.


Voit tutustua Jalkapallon Pelaajayhdistys ry:n toimintaan tarkemmin täältä.