MLS 2020 | Uudet adidas paidat ovat täällä

07.02.2020

Kirjoittanut: Mitja Laiho

On aika siirtyä valtamerten taakse, sillä adidas julkaisee uusia MLS paitoja vuoden 2020 kaudelle. Kauniin pelin suosio kasvaa nopeammin kuin koskaan Yhdysvalloissa. Tämä trendi on jatkunut jo jonkin aikaa ja pelaajia Euroopasta siirtyy liigaan enenemissä määrin. Toisaalta myös MLS pelaajia on siirtynyt Eurooppaan enemmän kuin aiemmin. Jalkapallo tai "soccer" kuten Jenkeissä on tapana sanoa alkaa olemaan iso juttu rapakon takana.

Tänä vuonna MLS täyttää 25 vuotta kun sarja alkaa helmikuun lopulla. Kyseessä on siis juhlavuosi jota adidas haluaa kunnioittaa uusilla ja erityisillä paidoilla joillekin isoimmista seuroista sarjassa. Jokaisessa paidassa on erityispiirteitä jotka yhdistävät sen seuran kotikaupunkiin ja historiaan. Jokaisesta paidasta löytyvät tietysti myös ikoniset kolme raitaa, jotka ovat tällä kertaa näkyvissä oikeassa olkapäässä.


New York City FC vieraspaita 2020

Ensimmäinen joukkue listalla on New York City FC. Ison omenan joukkue on saanut ainutlaatuisen vieraspaidan. Paitaan on haettu inspiraatiota New Yorkin näyttävästä arkkitehtuurista, joka saa paidan erottumaan edukseen. Paita yhdistelee kaupungin historiaa ja nykypäivää. Seuran logon väritystä on muutettu hieman muodikkaampaan suuntaan, hieno pieni yksityiskohta!

Jatkuu alempana

Los Angeles FC kotipaita 2020

Los Angeles FC ei saanut tällä kertaa vieraspaitaa, mutta sen sijaan joukkue saa uuden ylellisen kotipaidan. Paidassa minimalistinen design kohtaa suuret linjavedot. Tyylikkäät mustat pystyraidat sointuvat kauniisti paidan designiin. Paidan mustat ja kultaiset värit ovat täydellisessä harmoniassa, ja luovat tyylikkään modernin ulkoasun. Kolmee raitaa kulkevat vinottain olkapään yli eri mustan sävyssä kuin millä muu paita on tehty.

Jatkuu alempana

LA Galaxy kotipaita 2020

Pelaajien kuten Zlatan Ibrahimovicin ja David Beckhamin kaltaisten tähtien ansiosta, LA Galaxy noussut mitä luultavimmin sarjan tunnetuimmaksi seuraksi. Seuraava iso tähti seurassa on Chicharito ja odotukset ovat jälleen korkealla. Seuran uusi kotipaitayhdistelee rohkeasti taidetta perimpeisempiin pelipaidan elementteihin. Sinänsä perinteinen nauha joka kulkee vinottain paidan halki on toteutettu hyvin rohkealla tyylillää. Kokonaisuus on todella näyttävä ja jopa muodikas.

Jatkuu alempana

New York Red Bulls kotipaita 2020

New Yorkin toinen joukkue on nimeltään New York Red Bulls. Adidas on valmistanut joukkueelle uuden kotipaidan joka on saanut rohkean ja agressiivisen ulkoasun. Paita on pääosin musta ja logot paitaan on kirjailtu kirkkaan punaisella. Myös olkapään kolme raitaa näkyvät paidassa punaisella. Tämä paita on yksi suosikeistamme Unisportilla!

Jatkuu alempana

Inter Miami vieraspaita 2020

Tämän sarjan julkaisuja viimeistelee Inter Miami, joka liittyy juhliin uudella vieraspaidallaan. Paidan visio on rohkea ja se on toteutettu mustalla värillä ja vaaleanpunaisilla yksityiskohdilla. Seuran motto on “freedom to dream” ja viesti tulee hyvin läpi paidan muodossa. Paita on todella ainutlaatuinen emmekä muista nähneemme vastaavaa millään muulla seuralla!

Jatkuu alempana