PUMA & Man City juhlivat seuran 125-vuotispäivää | Tämä paita on tehty faneille

29.08.2019

Kirjoittanut: Mitja

Olemme nähneet tämän paidan toiminnassa kerran tällä kaudella. Kyselyiden tulva paidan saatavuudesta faneilta on tuonut hyviä uutisia - paita on nyt saatavilla!

Manchester City perustettiin vuonna 1884 Gortonin alueella, Manchesterissa. Seura nousi nopeasti korkeimmalle sarjatasolle, ensimmäiseen divisioonaan vuonna 1899. Seura voitti ensimmäisen FA Cupin historiassaan vuonna 1904. Tämä oli ensimmäinen iso pokaali minkä seura on voittanut. Ensimmäisen kerran joukkue voitti liigan vuonna 1937.

Noista ajoista lähtien seura on kulkenut ylä ja alamäkiä. Seuran historiaan kuuluu pitkiä jaksoja jolloin isompia voittoja ei tullut ja sitten taas muutama pokaali siellä ja täällä. Toisen kerran seura voitti Liigan vuonna 1968. FA Cupin City on voittanut sittemmin 3 kertaa. Myös seuran voitto UEFA Cup Winners Cupissa vuonna 1970 esittää isoa osaa seuran historiassa.

Tämän jälkeen seura näytti kuitenkin menevän alamäkeen. Seura putosi alemmalle sarjatasolle kahteen kertaan vuosina 1980 ja ja 1996. Tämän jälkeen seura kävi pohjalla ja putosi kolmanneksi korkeimmalle sarajatasolle. Kuitenkin Valioliigaan nousun jälkeen vuonna 2002 seura ei totisesti ole katsonut taakseen.

Seuran omistaja vaihtui vuonna 2008 ja sitä myöten myös seuran status. City nousi isompien seurojen pikkuveljen asemasta yhdeksi maailman suurimmista jalkapalloseuroista. Tänä päivänä City on ehkäpä jälleen mestarisuosikki ja on voittanut 4 mestaruutta viimeisen 8 kauden aikana. Juhliakseen tätä upeaa tarinaa PUMA on päättänyt julkaista paidan seuran faneille. Eiköhän katsota hieman tarkemmin:

Jatkuu alempana.

Paita tulee luonnollisesti kauniissa taivaansinisessä värissä. Paidassa on hyvin klassinen ja pelkistetty ulkoasu. Paidan rinnassa ei ole PUMA logoa mutta sen sijaan rintaan on kirjailsut "125 YEARS" teksti seuran logon alapuolella. Seuran logo on sama kuin muissakin paidoissa. Kauluksessa ja hihoissa on tyylikäs valkoinen väri.

Paidan selkäpuolella, niskan alapuolella on seuran logossa esiintyvä laiva ja vuosiluku 1894 kirjailtuna. Nämä kaikki yksityiskohda tekevät paidasta uniikin ja todellisen keräilykappaleen.

Täydessä peliasussa on mukana valkoiset shortsit ja tummansiniset sukat, aivan kuten ennen vanhaan!!

Aivan kuin paita ei olisi tarpeeksi erityinen näinkin, mutta paitoja tehdään vain 1894 kappaletta maailmanlaajuisesti. Tämä luku kunnioittaa seuran perustamista ja historiaa. Myös replica versio on saatavilla, joka on myös limited edition.

Mielestämme paita on hieno tapa kunnioittaa seuran historiaa joka on kuten paitakin, klassinen ja ajaton. Nämä paidat tulevat näyttämään upeilta fanien päällä niin kentän laidalla kuin kaduillakin. Paita on saatavilla tästä päivästä lähtien eksklusiivisesti Unisportista.

Tunnusta väriä ja tilaa oma paitasi täältä.