Manchester Unitedin uusi kotipaita | 140 vuoden historia

17.07.2018

Kirjoittanut: Eero Peltonen

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 140 vuotta siitä, kun Manchester United perustettiin. Seura on ollut mukana Euroopan huipulla monia vuosia, eikä tämä vuosi tee poikkeusta.

Manchester United on seura täynnä upeita hetkiä ja fantastista historiaa, mutta mikään niistä ei ole niin tärkeää kuin vuosi 1878, jolloin seura perustettiin. Seuran nimi ei ole aina ollut Manchester United, sillä aluksi seuran nimi oli Newton Heath (Lancashire and Yorkshire Railway) Cricket and Football Club. Seuran perusti Lancashiren ja Yorkshiren rautatielaitos Newton Heathissa, ja aluksi he pelasivat vain toisia laitoksia ja rautatienyhtiöitä vastaan kotikentällään, North Roadilla.

Viisi vuotta myöhemmin seura debytoi silloisessa Englannin pääsarjassa, ja vuonna 1902 seura vaihtoi nimekseen Manchester Unitedin, ja muutti Old Traffordille vuonna 1910. Loppu on historiaa.

Tämä upea historia ja tarina Manchester Unitedista näkyy seuran uudessa kauden 2018/19 kotipaidassa. Kotipaidassa on mustat raidat helman alueella, ja nämä raidat viittaavat Newton Heathin rautateihin sekä seuran ensimmäisiin vuosiin. Raidat haalistuvat hiljalleen ylemmäksi mentäessä, mikä toimii mainiosti paidassa.

Manchester Unitedin kauden 2018/19 kotipaita on, kuten aikaisemmin, pääväriltään punainen ja adidaksen raidat löytyvät olkapäistä. Nämä yksityiskohdat viimeistelevät paidan ja alleviivaavat seuran historiaa.

Valmistaudu Valioliigakauteen uudella Manchester United 2018/19 kotipaidalla. Saatavilla Unisportista jo tänään!